Taşeron Haber

Sağlık Bakanı: Korona Virüs vakaları Türkiye geneline yayıldı

Sağlık Bakanı: Korona Virüs vakaları Türkiye geneline yayıldı
24 Mart 2020 - 10:53

MEDYAYA TEŞEKKÜR

Konuşmasına medya mensuplarına görevlerini titizlikle ve dikkatli bir şekilde yerine getirdikleri için teşekkür ederek başlayan Fahrettin Koca, son durum hakkında bilgi vererek özellikle tedaviyle ilgili bilgiler verdi.

SAĞLIKÇILARA 2 İYİ HABER

Zaman mefhumu gözetmeden çalışan sağlıkçılara iki iyi haberi vardı Fahrettin Koca’nın. Birinci olarak ek ücretlerinin yüzde 100 olan tavandan hesaplanacağını müjdeleyen Bakan Koca, ikinci müjde olarakta 32 bin yeni sağlıkçının alınacağı ve bu alımlarda üniversite hastanelerinden geçişlere izin verilmeyeceğini ve bu zor dönemde istifa edenleri kapsamayacağını açıkladı.

ÇİN’DEN ÖZEL BİR İLAÇ GETİRİLDİ

Sağlık Bakanı ardından Türkiye’deki vakalarla ilgili detaylı bilgilendirme kısmına geçti. Çin’den gelen hızlı tanı kitlerine dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, bu kitlerin devamının da geleceğini ve toplamda 1 milyon kit alınacağını ifade ederek, kitlerle birlikte Çin’den getirilen bir ilaçtan bahsetti. Çin’de 11 günlük yoğun bakım süresini 4 güne indirdiği belirtilen ilacın bugünkü kitlerle birlikte getirildiğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca, hastanede yoğun bakımda yatan hastalara bugün itibariyle ilacın verildiğini açıkladı.

VAN’DA VAKA ÇOK VAR MI SORUSUNU YANITLADI

Bir gazetecinin “İran sınırında bulunan Van’a sınırdan kaçak geçişlerin devam ettiği belirtiliyor. Van’da çok vaka var mı? Buna nasıl bir önlem alacaksınız.” sorusuna karşılık Bakan Koca, Van’da vakaların olduğunu fakat sayının 10’u geçmediğini belirterek, Van “Türkiye’de vaka sayısında öne çıkan bir il değildir. Vakalar ülke geneline yayılmış durumda.” dedi.

TÜRKİYE’NİN AŞI BULMA ÇALIŞMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de 6 üniversite ve 1 merkeze aşı çalışmalarıyla ilgili çağrı yapıldığını belirterek istedikleri desteğin verilmeye hazır olunduğunun söylendiğini belirtti. Aşı bulma çalışmalarında araştırma yapan Koca, gazetecilerin sorduğu KHk ile ihraç edilen bir kişinin çağırılıp çağırılmadığı sorusuna o kişi de dahil katkı sunabilecek herkese çağrı yapıldığını ifade etti.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.