Kamu Haberleri

Sağlık Bakanı Koca’dan bölgesel karantina uygulanabilir açıklaması

Bugün Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7 Nisan tarihinin son güncel sayılarını paylaştı.

20 bin civarında test yapılarak 3,800 yeni vaka ve 76 ölüm olduğunu söyleyen Bakan Fahrettin Koca, Türkiye’de ölüm oranlarının son günlerde yükselmediğine dikkat çekerek, Çin’den getirilen ilacın Türkiye’de Bilim Kurulu’nun önerisiyle yoğun bakıma girmeden hastalar üzerinde kullanılmasıyla hastaların virüs akciğerlerine sirayet etmeden hastalığı atlatabildiklerini söyledi.

Dünyanın aksine ilacı yoğun bakımda olan veya entübe hastalara değil yatan hastalara en baştan yoğun bir şekilde vermeyi uygun gördüklerini söyleyen Bakan Koca, bu yöntemin başarılı olduğunu ve bunun rakamlara yansımasının gün gün daha net görülmeye başladığını ifade ederek, yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısının son günlerde çok az arttığına dikkat çekti.

Türkiye’deki hastanelerde yoğun bakım yataklarının hala yüzde 62’lerde dolu olduğunu söyleyen Bakan Koca, bunun sadece Korona Virüs hastalarının doldurduğu alan olmadığını, tüm yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 62’lerde bir doluluk oluşturduğunu, normal servislerde yatak doluluk oranının daha yüzde 50’leri bulmadığını ifade etti.

TaseronHaber.Com olarak bizim en dikkatimizi çeken Bakan Koca’nın paylaştığı hastalığın yoğun görüldüğü illerdeki son duruma dair haritalar ve bakanın sözlerinin altında yatan bir ayrıntıydı. Zira Bakan Koca haritaları göstererek, İstanbul’un, İzmir’in, Ankara’nın, Kocaeli’nin, Sakarya’nın hangi ilçesinde hangi semtinde hangi mahallesinde virüs yoğunluğunun ne kadar olduğunu tespit edebildiklerine dair paylaştığı bilgiler sonrası kurduğu cümle oldukça önemliydi. Sağlık Bakanı Koca “İl Pandemi Kurulları bu illerde gerek duyarlarsa bölgesel karantina kararı alabilecekler.” dedi. Bu da illerde virüsün çok yoğun görüldüğü semtlerin yada ilçelerin karantinaya alınabileceği anlamını taşıyor. Bununla ilgili gelişmeleri önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bakan Koca, İstanbul’da kurulacak 2 hastaneyle ilgili olarakta bu hastanelerin geçici değil kalıcı hastaneler olacağını açıkladı. Bu salgın ve bundan sonra görülebilecek benzer durumlar için hastanelerin tasarlanacağını ve bin odadan oluşan bin yatak kapasiteli hastanelerin her bir odasının bir yoğun bakım odasına çevrilecek teknolojiye sahip olacağını söyledi. Atatürk Havalimanı’nda yapılan hastanenin gerek duyulduğunda uçakla hasta transferleri olduğunda büyük bir işlev göreceğini söyleyen Bakan Koca, bu hastanelerin tamamen devletin kendi kaynaklarıyla yapılacağını söyledi.

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı