Kamu Haberleri

Sağlık Bakanı Koca tedavileri yapan doktorlarla görüşüp bilgi aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün hastanelerde fiili olarak Korona Virüs mücadelesi veren hekimlerle video konferans yoluyla görüşerek, onlardan son durumla ilgili bilgiler aldı.

Teçhizat ve ekipmanla ilgili sorunları olup olmadığını soran Sağlık Bakanı Koca, bir yandan da tedavi süreçleriyle ilgili ve ilaçların nasıl etkiler yaptığıyla ilgili detaylı bilgiler aldı. Tedavi protokollerinin konuşulduğu tele konferans görüşmesi sonrası Bakan Koca’dan açıklamalar geldi.

Türkiye’de şu anda 1 milyon 100 bin sağlık çalışanının korona virüsle mücadele ettiğini söyleyen Bakan Koca, hastanelere 24 milyon cerrahi maske, 3 milyondan fazla N95 maskesi ve 1 milyonun üstünde de gözlük ve koruyucu tulum dağıttıklarını ifade ederek, bu malzemelerin gönderilmeye devam edildiğini ve Türkiye’de üretimle ilgili bir sıkıntı olmadığını açıkladı.

Öte yandan hekimleri dinleyen Sağlık Bakanı Koca, onların görüşlerini alarak not etti. Bugün yapılacak Bilim Kurulu’nda da gündeme gelmesi beklenen hekim görüşlerine göre, tedavi protokollerinde değişikliğe gidilebileceği belirtiliyor. Doktorların hastanelerde malzeme ve teçhizat sıkıntı yaşamadıklarını ifade ettikleri ve kullandıkları ilaçların hastalar üzerinde nasıl etkiler gösterdiğine dair klinik bilgileri detaylı bir şekilde bakanla paylaştıkları belirtiliyor.

Bakan Koca hedeflerinin hastaları erken teşhis edip, tedavilerine erken başlayarak solunum ve yoğun bakım aşamasına gelmesini mümkün olduğunca geciktirmek hatta gelmemesini sağlamak olduğunu ifade ederek, erken dönemde ilaçlara başlamanın hayati derecede önemli olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanlarını korumak anlamında da yoğun bakımlık olan hasta sayısının azaltılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Fahrettin Koca, hekimlere çalışmalarından dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

Bugün Sağlık Bakanı Başkanlığı’nda toplanacak Bilim Kurulu son gelişmeleri değerlendirecek ve son açıklanan verilerle bir değerlendirme yapacak. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamayı Bakan Koca’nın mı yapacağı yoksa önceki toplantı da olduğu gibi tavsiye kararlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunup onun mu açıklama yapacağı belli değil.

Dün bilim kurulu üyelerinden biri  “bazı şehirlerde ipin ucun kaçtığı” ve bu şehirlerde sokağa çıkma yasağı çıkması gerektiği yönünde açıklamalar gelmişti. Bilim Kurulu’ndaki üyelerin çoğunluğunun sokağa çıkma yasağına sıcak baktıkları ve dün vaka sayılarındaki sert artışın bu kararı getirebileceği konuşuluyor.

Taseonhaber.com olarak bugün yapılacak bilim kurulu ve sonrasındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

 

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı