Sağlık Haberleri

Sağlık Bakanı Koca: İzolasyonda başarısız olduk

Türkiye'de korona virüsle ilgili bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 noktaya dikkat çekti.

Türkiye’de korona virüsle ilgili bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 noktaya dikkat çekti. İlk olarak “sosyal izolasyonda başarısız olduk” diyen Sağlık Bakanı Koca, özellikle büyükşehirlerde insan hareketliliğinin istenilen seviyeye çekilemediğini söyledi.

İkinci olarakta Türkiye’nin en zayıf noktasının dinamik genç nüfusu olduğunu ifade eden Bakan Koca, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni kısıtlamalarla ilgili tavsiye kararlarının sunulduğunu ve bu akşam Cumhurbaşkanı’nın kendi takdirleriyle alacağı kararları açıklayacağını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapılan 16 binin üstündeki testler sonucu yeni çıkan vaka sayısının 2 bin 786 olduğunu ifade ederek 69 vatandaşın daha bugün yaşamını yitirdiği ve Türkiye’deki toplam vefat sayısının 425’e çıktığını açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara kilitlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlerin hareketliliğini kısıtlamayla ve şehirler arası hareketliliği azaltmayla ilgili ne kararlar açıklayacağı merak ediliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çin’den gelen verilerde bir kişinin 2,6 kişiye bulaştırdığı yönünde gelen bilgilerin aksine İstanbul’da ortalama 1 kişinin 16 kişiye virüsü bulaştırdıklarını tespit ettiklerini ve Türkiye’nin binden fazla vakayı analiz ederek fiilasyon denilen sistemle çıkardığını ve bu verileri tüm dünyayla paylaşacaklarını söyledi.

Salgının ülkemizde hızla yayıldığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu olarak yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğuna gerek duyulduğuna karar verilmiş ve alınacak yeni tedbirlerle ilgili kısıtlama kararları tavsiye olarak Cumhurbaşkanı’na iletildi.

Türkiye’de en çok vakanın ve vefatın İstanbul’da olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’u İzmir, Kocaeli ve Ankara’nın takip ettiğini söyledi.

Yaş analizinin de yapıldığında 50 yaşının üstüne çıkıldıkça ölüm oranının arttığını ifade ederek, bu grubun ciddi bir risk altında olduğunu ifade etti.

Umrecilerin yurt dışında gelenlerin sadece yüzde 16’sını oluşturduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’ye virüsün Avrupa’dan gelen vatandaşlar tarafından özellikle getirildiğini ifade ederek, bu konuda Umrecilerin diğer kişilerden farklı bir bulaşıcılık oluşturmadığını ifade etti.

Vefat eden sağlık çalışanlarına şehit ünvanı verilmesiyle ilgili Sağlık Bakanı yorum yapmak istemediğini ama gönlünden geçenin bunun olması olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu üyelerinden birinin Korona Virüs testinin pozitif çıktığı iddialarını da Sağlık Bakanı doğruladı ama isim vermedi.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı