Taşeron Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Umut Göründü Hilal Göründü Güzel Günler Yaklaşıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Umut Göründü Hilal Göründü Güzel Günler Yaklaşıyor
24 Nisan 2020 - 10:00

Dün gece sahurda “Umut göründü. Hilal göründü. Güzel günler yaklaşıyor. Ramazanınız kutlu olsun.” tweetiyle Türkiye’yi umutlandıran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sabah Gazetesi’nden Okan Müderrisoğlu’na konuştu ve kendilerini umutlarından durumun detaylarını anlattı.

Türkiye’nin salgını kontrol altına almada ve tedavide üstünlük sağlamasındaki başarının Türk Hekimlerine ait olduğunu söyleyen Bakan Koca, “İstanbul Türkiye’nin Vuhan’ı oldu. Hatta İstanbul Vuhan’a göre daha iç içe bir kent. Buradaki vakaların bulaş zincirini 3 kişiden oluşan 1300 araçlık bir ekiple bir dedektif gibi iz sürerek tespit ettik ve virüsü kontrol altına aldık. Eğer virüsü İstanbul’da kontrol altına alamasaydık çok zorlanırdık.” dedi.

Bilim Kurulu’nun Türkiye Bağışıklık Haritası hazırladığını ve illere göre ne kadar kişinin virüse yakalandığını, yüzde kaçın yakalanmadığını gösteren bu haritanın Bilim Kurulu’nun önümüzdeki günlerde atacağı adımların temelini oluştrucağını söyledi.

İstanbul’dan sonra Anadolu’da başka şehirlerin odak noktası haline gelmesinin önüne geçmeye çalıştıklarını söyleyen Bakan Koca, Ramazan Bayramı’nda çifte bayram yaşatmak istediklerini ifade ederek, “Bayramda tokalaşmak kucaklaşmak yok.” diyerek hayat ne kadar normalleşse de Korona Virüsle birlikte yaşamayı öğrenmememiz gerektiğine vurgu yaptı.

Okulların açılmasıyla ilgili net bir takvim olmadığını belirten Sağlık Bakanı, Üniversiteye ve Liseye Geçiş Sınavları’nın ertelenmeyeceği bir formül üzerinde çalışan Bilim Kurulu’nun belli bir plan dahilinde bu sınavların zamanında ve belli bir düzen içinde yapılacağını söyledi.

Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi ve İmalat sektörlerinin kısıtlamaların ilk kaldırılacağı sektörler olduğunu ifade eden Bakan Koca, 6 ay içinde dünyada gıda ve tarımla ilgili sıkıntıların oluşabileceğinin görüldüğünü ve bu iki sektörün hızlı bir şekilde hareketlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Kısıtlamaları kaldırınca ülkenin ekonomisini de hızlı bir şekilde ayağıya kaldırmanın planlarını da yaptıklarını söyleyen Bakan Koca, hizmet sektöründeki kısıtlamaların daha yavaş kalkacağı anlamına gelen “Hizmet sektörü insanların daha yoğunlaştığı, yakın temasın daha fazla olduğu bir sektör.” sözleri söyledi.

10 Nisan’da yaşanan sokağa çıkma yasağı öncesi halkın sokaklara dökülmesi sonrası korkulanın olmadığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korkulduğu gibi 2. dalganın olmadığına dikkat çekerek, son günlerdeki sokağa çıkma yasaklarının verilere çok olumlu yansımasını beklediklerini söyledi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.