Gündem Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Gönlüm bayrama kadar normalleşmeden yana değil

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün açıklanan veriler sonrası Gazeteci Candaş Tolga Işık'a konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün açıklanan veriler sonrası Gazeteci Candaş Tolga Işık’a konuştu. Gelen verileri ve Türkiye’de hayatın ne zaman normalleşeceğine dair soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim Kurulu olarak Ramazan Bayramı’nda da insanların evlerinde kalmalarından yana bir görüş içindeyiz. Gönlüm bu tarihte normalleşmekten yana değil.” diyerek gevşemenin vaka sayılarındaki düşüş trendini tekrar tersine çevirebileceğine dikkat çekti.

Dün ilk kez Türkiye’de iyileşen hasta sayısı yeni vaka sayısını geçti. Herkesi sevindiren bu gelişmeyle Türkiye’nin diğer ülkelerin 60 günde yakaladıkları sürece 38 günde gelmiş olmasının sevincini yaşarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, temkinli bir iyimserlik içinde olmamız gerektiğini ifade ederek bu verilerin böyle gelmesinin sebebinin insan hareketliliğinin azaltılmasından kaynaklandığını söyledi.

Türkiye’de normalleşme için Mayıs sonu Haziran başı gibi bir tarih veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yakalanan başarılı gidişatın tersine çevrilmemesi için Ramazan Ayı sonuna kadar herkesin sabrederek evde kalmaya devam etmesini istedi.

Gelen iyi rakamlarla yaşanılacak bir gevşemenin süreci tekrar tersine çevirerek vaka sayılarını arttırabileceğini söyleyen Bakan Koca, 65 yaş üstüyle ilgili Aile Hekimleri’nden gelen psikolojileri ve sağlıkları bozuluyor uyarıları içinde, yapılacak yeni bir uygulamayla 65 yaş ve üstündekilere sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde 3 saatlik bir sokağa çıkma izninin verileceği bir uygulamanın üzerinde durduklarını ve bu şekilde yaşlılara dışarıya çıkma imkanının verileceğini söyledi.

Bugün Türkiye’de vefat sayılarının bu kadar düşük olmasının nedeninin 65 yaş üstündeki insanların evlerinde oturmaları olduğunu söyleyen Bakan Koca, okulların ne zaman açılacağı sorusuna da “Okulları tamamen açmaktan ziyade son sınıf öğrencilerinin gireceği sınavların yapılmasının üzerinde duruyoruz.” diyerek korona kurallarına uygun bir oturma düzeniyle Liselere Geçiş ve Üniversiteye Geçiş sınavlarının yapılacağını açıkladı.

Hayatı normalleştirmek için aceleci davranılmaması gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı, herkesten Mayıs sonuna kadar sabretmelerini ve büyük baharı görebilmek için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Kademeli olarak sektörlerin açılacağı bir sistem üzerinde çalıştıklarını geçtiğimiz günlerde açıklayan Bakan Koca, önceliğin tarım, gıda, sanayi ve imalat sektörlerine verileceğini açıklamıştı. Mayıs ayı içinde AVM’lerin açılmasının da değerlendirileceği belirtiliyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı