Taşeron Haber

Sabiha Gökçen’de düşen uçakla ilgili ön rapor hazırlandı

Sabiha Gökçen’de düşen uçakla ilgili ön rapor hazırlandı
10 Mart 2020 - 19:44

Pegasus Hava Yolları’na ait uçağın Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kırıma uğramasıyla ilgili davada ön raporun hazırlandığı belirtiliyor. 3 kişinin hayatını yitirdiği kazayla ilgili Ulaştırma Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi tarafından incelemeler sonrası hazırlanan raporda  kazayla ilgili uzmanların görüşleri yazıyor.

3 parçaya ayrılan uçakla ilgili olarak Kara Kutu olarak adlandırılan CDR ve FDR’lerin çözümlemelerini içeren bir rapor hazırlandı. Pistten çıkarak 3 parçaya ayrılarak kırıma uğrayan yolcu uçağıyla ilgili ön raporun hazırlanmasıyla ilgili oluşturulan komisyonda ABD Sivil Havacılık Otoritesi’nden ve Boeing firmasından yetkililerinde yer aldığı öğrenildi.

Kara kutuların çözümlemelerini içeren ön rapor Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi tarafından Başsavcılığa intikal ettirildi. Kazanın oluşu ve oluşu sonrası yaşananlarla ilgili konuşmaları içeren raporla bu kazaya benzer kazaların olmasının da önüne geçmesi hedefleniyor.

Çözümlemeler ve diğer bilgileri içeren raporda ne yazdığına dair detayların mahkemenin duruşmalarında belli olması bekleniyor. 5 Şubat günü yaşanan kazada Pegasus’un İzmir İstanbul seferini yapan uçağı Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptığı esnada zeminin ıslaklığı nedeniyle de yeterince fren yapamamış ve pistten çıkmıştı. Pistten çıkım uçuruma doğru giden uçak kırıma uğramış ve 3 parçaya bölünmüştü. Kazada uçakta bulunan yolculardan 3’ü hayatını kaybederken 174 yolcu ve 6 kişilik mürettabat da yaralanmıştı.

 

Kazanın tam anlamıyla çözülebilmesi için o gün hava şartlarının ne olduğu, hava alanının fiziki yapısının ne olduğu ve meteorolojik durumun detaylı bir çok bilginin belirlenerek doğru tespitlerin yapılması bekleniyor.

PİLOT HAVALİMANI YÖNETİMİNİ SUÇLAMIŞTI

Kaza yapan uçağın pilotu hastaneden taburcu olduktan sonra verdiği ifade de, Sabiha Gökçen Hava Limanı’nın taahhütlerinde yer alanları yapmadığı ve iniş pistinde çok fazla teker izi olduğunu ve bunların silinmediğini, ayrıca pistin zeminin drenaj yapısının suyu aktarmaya yeterli olmadığını ifade ederek Yalova üstündeyken uçağa yıldırım çarptığını ve bu nedenle piste inmek istediklerini belirtti. Yıldırım çarpmalarında uçağın sistemlerinde sorunlar oluşabileceği belirtiliyor. Kulenin kendilerine inmeyin demediğini belirten pilot, kendilerinden önceki 2 uçağın pisti pas geçtiğini ifade ederek, kuyruk rüzgarının inişe uygun olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.