Taşeron Haber

Rusya’dan 5 Mart öncesi tahrik mesajları

Rusya’dan 5 Mart öncesi tahrik mesajları
04 Mart 2020 - 12:57

Yarın Rusya’da Moskova’da yapılacak Erdoğan Putin görüşmesi öncesi baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Rusya tarafından ard arda sosyal medya üzerinden açıklamalar geliyor. ABD’nin “Türkiye’ye muhimmat desteği verebiliriz.” Açıklamasının ardından bugün Rusya’dan gelen açıklama da Türkiye’ye suçlamada bulunulması dikkat çekti. Ardından yine Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı Osmanlı-Rusya Savaşı’na ilişkin Rusya’nın başarısına dikkat çekilerek Bulgaristan’ın özgürlüğüne kavuştuğu vurgusu yapılıyor. Rusya’nın bu mesajlarla ne yapmaya çalıştığı merak ediliyor.

Rusya’dan mesajlar gelirken bir yandan da İdlib’den şehit haberleri gelmeye devam ediyor. Dün gece 1 askerimizin şehit 9 askerimizin yaralı olduğu bir çatışma haberi gelmişti. Bugün sabahta Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamayla 2 askerimizin şehit olduğu 6 askerimizin de yaralandığı yeni bir saldırının açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin rejim askerlerine verdiği zaiyatta gitgide büyüyor. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama “Harekâtın başlangıcından bu yana; 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edilmiş, 3138 Rejim unsuru da etkisiz hale getirilmiştir.” Denildi.

Rusya dün çatışmalara müdahil olarak Serakib’e Rus Askeri Polisi’ni göndererek devriye hizmetine başlamıştı. Bugün gelen haberlere göre Serakib tamamen rejimin eline geçti. Burada Rusya’nın desteğini görmemek imkansız. Kritik bir öneme sahip Serakib’in M4 ve M5 otoyolunu birbirine bağlayan stratejik bir noktada ve 5 Mart görüşmesi öncesi Rusya’nın burayı rejimin elinde tutmasını sağlayarak masaya güçlü oturmak istediği belirtiliyor.

Yarın Erdoğan ve Putin’in oturduğu masa devrilecek mi yoksa masadan anlaşma mı çıkacak soruları gündeme gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yapılacak Ak Parti Grup Toplantısı’nda Rusya öncesi hangi mesajları vereceği merakla bekleniyor. Erdoğan’ın SOÇİ Mutakabatı gereği rejimin belirlenen sınırlarına geri çekilmesi konusunda taviz vermemekte kararlı. Putin’in masaya hangi çözüm önerileriyle geleceği merak edilirken masadan kriz çıkabileceği ve Türkiye’yle Rusya arasında yeni bir gerginliğin yaşanabileceği de belirtiliyor.

Gözler yarın Moskova’da yapılacak toplantıya çevrildi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.