Taşeron Haber

Rusya’da korona virüste son durum: Putin Rus Halkı’ndan ne istedi?

Rusya’da korona virüste son durum: Putin Rus Halkı’ndan ne istedi?
09 Nisan 2020 - 23:40

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin’ni eleştirenler, Putin Yönetimi’nin koronaya karşı alınan önlemlerde yetersiz kaldığı ve virüsü yeterince ciddiye almadığı konusunda eleştiriler getiriyor. Son 24 saatte Rusya’da 1,459 vaka görülürken can kayıbı da 76 kişiye çıktı.

Eleştirilerin odağında olan Putin, bugün Rusya Federasyonu Liderleri’yle tele konferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı başlamadan önce Rus Halkı’na seslenen Putin, halkın dört duvar arasında kaldığını ve bunun sinir bozucu bir durum olduğunu kabul ettiğini ifade ederek, virüsle başetmek için başka bir yolun olmadığına dikkat çekerek herkesten sabırlı olmasını istedi.

ŞEHİRLER ARASI YOLCU VE YÜK TAŞIMACILIĞI YASAKLANMAYACAK

Ülkedeki yetkililerden her bir Rusya Vatandaşı için çaba sarfedilmesini isteyen Putin, ülkede şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığının durdurulmasının yıkıcı ekonomik sebeplerinin olabileceğini savunarak, böyle bir kısıtlamaya gidilmeyeceğini söyledi. Görevini yapan herkes büyük bir titizlikle ve virüse karşı tedbirleri alarak hareket etmesini isteyen Putin, önümüzdeki 2-3 haftaya dikkat çekerek Rusya için bu dönemin belirleyici olacağına dikkat çekerek, enfeksiyonla mücadelede Rus halkının disiplinine ve sorumluluğuna ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Karantinadan başka bir seçenek olmadığını vurgulayan Putin, can sıkıcı bu durumun bir süre daha devam edeceğini söyledi.

HASTANELERE TAM DONANIMLI YENİ YATAKLAR 

Ülkede sağlık rezervlerinin tamamının dolmasını gerektirmeyen bir durum olmasını umduğunu söyleyen Putin, devletin her bölgedeki her bir vatandaş için mücadele edeceğinin sözünü verdi. Tüm bölgelerde hastanelerin özellikle enfeksiyon bölümlerine tam donanımlı yataklar kurma kararı aldıklarını açıklayan Putin, doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanları için ağır şartlarda çalışacakları için ek ödemenin de yapılacağının haberini verdi.

KARANTİNAYI DELENE İDARİ PARA CEZASI

Ayrıca Rusya’da Korona Virüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi’de bir açıklama yaparak, korona virüs testi pozitif olan ve evlerinde tedavi gören Ruslara özel bir uygulamanın olduğu cep telefonlarının dağıtıldığını, karantina şartlarını delerek evinden çıkanların tespitinin bu yöntemle kolay olacağını ve yasağı delenlere idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Ülkede idari izinler 30 Nisan tarihine kadar uzatılmış ve çalışanların maaşından herhangi bir kesinti yapılmayacağı açıklanmıştı.

VAKA SAYILARI 10 BİNİ GEÇTİ

Vaka sayısının 10 bini geçtiği Rusya’da son 24 saatte 50 bölgede 1,459 yeni korona virüs vakası tespit edilirken, bugün 13 kişinin hayatını kaybettiği ve 118 kişinin de taburcu edildiği bilgisi paylaşıldı. 10 bini geçen vaka sayısı sonrası Rus Hükümeti yeni tedbirleri devreye soktu.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.