Sağlık Haberleri

Remdesivir ilacının koronaya iyi geldiği kanıtlandı! Hastaları yüzde 31 oranında..

Türkiye'de de kullanılan virüsün ilk çıktığı zamanlarda adından ilk bahsedilen ilaçlardan biri olan Remdesivir'in korona virüs tedavisinde hastalara iyi geldiğine dair Amerika'da yapılan araştırmalarda pozitif sonuçlar çıktı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktöre Dr. Anthony Fauci, Remdesivirle ilgili yapılan araştırmaların sonucunu açıkladı.

TRUMP’UN ARKA PLANDA DURMASIYLA İLAÇLAR KONUŞULMAYA BAŞLANDI

Yüzde 31 oranında Remdesivir’in etkisiyle daha hızlı bir iyileşme sağlandığını tespit ettiklerini söyleyen Fauci, Beyaz Saray’da toplanan Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü basın toplantısında bu açıklamaları yaptı. Söz konusu görev gücünün toplantılarına genelde Başkan Trump’un açıklamaları gündem oluyor, diğer sağlık görevlilerinin konuşmalarına pekte fırsat kalmıyordu. Başkan Trump’un son dezenfektan enjekte edin gafıyla birlikte bu toplantılara katılmaması ve azaltma kararı alması sonrası sağlıkçıların sesi daha duyulur hale geldi.

Amerikan Gilead ilaç firması tarafından üretilen Remdesivir isimli anti viral ilaç alan hastalarla Plesebo isimli ilacı alanlar arasında bir kıyaslama yapıldı. Remdesivir alan hastaların yüzde 31’nin daha hızlı iyileştiğinin görüldü.

Yüzde yüzlük bir iyileşme sağlamasa da yüzde 31’lik oranla bu ilacın korona virüse iyi geldiğinin ispatlandığını söyleyen Fauci, ilaç üzerinde araştırma geliştirme çalışmalarının yapılacağını söyledi.

Ayrıca remdesivir alan hastalarda ölüm oranının yüzde 8’e düştüğünü söyleyen Fauci, diğer hastalarda ölüm oranının yüzde 11,6 olduğuna dikkat çekerek Remdesivir’le ölüm oranı arasındaki bağlantının üzerinde daha fazla incelemeler yapılmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

İLGİLİ FİRMA GELİŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Klinik testlerden güzel haberler geldiğini ve ilgili firmanın ilaç üzerinde geliştirme çalışmalarının başladığını ifade eden Fauci, bu ilacın virüsle başetme yolunda önemli bir adım olduğuna dikkat çekerek önümüzdeki günlerde daha güzel haberler verebileceğinin sinyalini verdi.

AMERİKA’DA İLAÇ TESTLERİ NASIL YAPILIYOR?

Amerika’da ilaçların testleri yapılırken bir hasta grubunun yarısına denenecek ilaçtan, yarısına da psikolojik etkileri olan Plasebo isimli ilaçtan veriliyor. Hastalar hangi ilacı aldıklarını bilmeden teste giriyorlar. Daha sonra çıkan sonuçlara göre test edilen ilacın verildiği hastalarda nasıl bir değişim olduğu gözleniyor. Remdesivir’de bu yöntemin kullandığı ve ilacın verildiği hastalarda yüzde 31 daha hızlı bir iyileşmenin görüldüğü belirtiliyor.

 

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı