Ekonomi Haberleri

Remdesivir ilacı Korona Virüsü bir haftada tedavi edince hisseleri patladı!

Korona Virüsün tedavisiyle ilgili etkili olan ilaçların en başında sayılan Remdesivir isimli ilaç dünyanın bir çok ülkesinde tedavide kullanılmaya başlandı.

Korona Virüsün tedavisiyle ilgili etkili olan ilaçların en başında sayılan Remdesivir isimli ilaç dünyanın bir çok ülkesinde tedavide kullanılmaya başlandı. İlacın üreticisi olan Gilead isimli firmanın hisseleri, Remdesivir’in korona virüsü 1 haftada tedavi etmesinin açıklanmasının ardından yüzde 16 değer kazandı.

Korona Virüsle etkili olan ilaçlar denilince akla 3 ilaç ismi geliyor. Bu ilaçlardan biri Japonların ürettiği favipiravir isimli ilaç ki, bu ilaç Çin’den Türkiye’ye geldi ve ülkemizde Covid-19 vakalarının tedavisinde kullanılıyor. Çin bu ilaç için yoğun safhasında kullanımı uygundur şeklinde Türkiye’ye bir öneri yapmış olsa da, Türk Hekimleri ilacın hastaneye yatıştan itibaren yüksek dozda verilen favipiravirin yoğun bakıma düşmeden hastayı iyileştirebildiğini tespit etti.

Yine korona virüse iyi geldiği düşünülen diğer bir ilaç ise klorokinin adı verilen, Rusya tarafından iyi geldiği söyleyenen ve tedavi uygulanan bir ilaç. Türkiye’de klorokinin ilacının da tedavilerde kullanıldığı belirtiliyor. Bu ilacında hastalağın seyrini yavaşlattığı ve hastalara iyi geldiği belirtiliyor.

Üçüncü bir ilaç olarak da Japon Gliad firması tarafından üretilmiş olan Remdesivir isimli ilaç. Amerika’da denemelerde üretilen deneysel ilacın Korona Virüs hastaları üzerinde pozitif etkilerini açıklanmasıyla birlikte firmanın hisselerinde bir anda yüzde 20’ye varan bir yükseliş görüldü.

Remdesivir’le ilgili Chicago Üniversite’sin’den yapılan araştırmalarda, ilacın özellikle hastaların ateşini hızlıca düşürdüğünü ve nefes alıp vermeyle ilgili solunum yolunda oluşan sıkıntıları kısa sürede iyileştirdiği yönünde bulgular elde edildiği belirtiliyor.

Remdesivir’le ilgili araştırmalarda ilacın verildiği hastaların büyük bir kısmının 1 haftada taburcu edildiğini belirten kaynaklar, sonuçları açıklamalak için tüm denemeleri bitirmeyi bekliyorlar.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre Gilead firması ilaçla ilgili bir açıklama yaparak, verilerin tamamı incelendikten sonra deneme sonuçlarının açıklanmasının uygun olacağını belirtti.

Chicago Üniversitesi’de konuyla ilgili bir açıklama yaparak, yapılan testlerin kısmi denemelerin sonucu olduğunu ve araştırmanın henüz tamamlanmadığına dikkat çekerek, bütün veriler tamamlandıktan sonra bir değerlendirme yapılmasının daha sağlıklı olacağını açıkladı.

Testlerin devam ettiğini açıklayan Gliad, denemelerle ilgili üçüncü turun yapılacağını ve gelecek ay da testlerin süreceğini ifade etti. Bu açıklamadan sonra Gliad hisse senetlerinin değeri yüzde 16 değer kazandı.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı