Taşeron Haber

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı bu verilere bağlı!

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı bu verilere bağlı!
16 Mayıs 2020 - 15:56

Korona virüs mücadele devam ederken son günlerde yeni vaka sayılarının 1.500’ün üzerinde kalma direnci ve iyileşen hasta sayısının da 2 bine doğru düşmesi, Türkiye’de tekrar yeni vaka sayıları iyileşen hasta sayısının üzerine mi çıkacak sorularını akıllara getiriyor.

15 Mayıs’ta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan verilerde yeni vaka sayısı 1,708 iken, iyileşen hasta sayısı da 2,103 olarak gerçekleşti. Bu da iyileşen hastayla yeni vaka arasındaki farkın gitgide kapanmasına yol açıyor. Türkiye’de yeni vaka sayılarında düşüş olmasa daralan bu makasla birlikte yeni vakaların yine iyileşen hasta sayılarını geçeceği ve bunun da Türkiye’nin koronayla olan mücadelesini sekteye uğratabilecek bir tablo olabileceği belirtiliyor.

Yeni vaka sayılarının binin üzerinde seyretmeye devam etmesi halinde hükümetin Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmeye hazırlandığı belirtilirken, bu durumun normalleşme adımlarının da ötelenmesine neden olacağı belirtiliyor. Örneğin Diyanet İşleri Başkanı Camilerin 12 Haziran’da ibadete açılacağını söyledi. Bunu söylerken Bilim Kurulu’nun ön gördüğü düşüşler ve Haziran ayında Türkiye’nin vaka sayılarında düşüş olmaması halinde bu tarihlerin ileriye ötelenebileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki tavrınında normalleşme takvimi açıklanırken aylık takvimler yerine hafta bazında kararlar alınması ve uygulanması yönünde olduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünün verilerini açıklarken de yoğun bakımdaki ve entübe olan hasta sayısındaki düşüş devam ederken, yeni vaka sayısında bir miktar artış olduğuna dikkat çekerek, aslında Bilim Kurulu’nun ön gördüğü azalmanın yaşanmadığına dikkat çekmiş oldu.

Okulların Haziran başında açılmasının bu şartlar dahilinde çok mümkün görülmediği belirtilirken AVM’lerin açılmasının bile Bilim Kurulu’nu son derece rahatsız ettiği ve korona virüsle mücadeleyi sekteye uğratacak adımlar olduğu ifade ediliyor.

Türkiye’nin toplam ölüm sayısı 4 bini geçerken vaka sayımızda 150 bine doğru ilerliyor. Yeni vaka sayılarındaki artışlarla birlikte yoğun bakım ve entübe sayılarında yeniden bir yükseliş trendine girmesinden endişe ediliyor.

Bilim Kurulu Üyeleri önümüzdeki 10 günün Türkiye için çok kritik olduğunu ifade ederek, Mayıs sonuna kadar Türkiye’deki yeni vaka sayılarının 500’ün altına inmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Alınacak kararlarla ilgili Pazartesi’ne kadar olan veriler takip edilecek.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.