Taşeron Haber

Putin’e bizi rejimle baş başa bırak dedim

Putin’e bizi rejimle baş başa bırak dedim
29 Şubat 2020 - 16:58

Dünden beri yoğun bir diplomasi trafiği yaşayan Erdoğan’ın neler söyleceği ve ne mesajlar vereceği çok merak ediliyordu. Erdoğan’ın konuşmasında taseronhaber.com olarak 2 nokta dikkatimizi çekti. Bunlardan birincisi Cumhurbaşkanı’nın sözlerinde öne çıkan şu an oynanan senaryoda asıl hedefin Türkiye olduğu sözleri, diğeri de Putin’le yapılan görüşmede Rusya’dan aradan çekilmesi isteği.

İstanbul’da partisinin milletvekilleriyle bir araya gelen Erdoğan, liderlerle yaptığı görüşmelerden, İdlib’de gerçekleştirilen hain saldırının detaylarına kadar bir çok noktaya açıklık getirdi.

Suriye’deki mücadelenin Türkiye için bir macera yada sınır genişletme çabası olmadığını söyleyen Erdoğan, buradaki meselenin Türkiye’nin sınırındaki tehlikeleri bertaraf etmek için oluşturulmasını istediği bir güvenlik şeridi var. İdlib’de 3 milyon insanın yaşadığına dikkat çeken Erdoğan, rejimin buraları acımasızca tarumar ettiğini ve Türkiye’nin ordan çıkması halinde bu insanların göç yoluyla geleceğine dikkat çekti.

“Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik.” Diyen Erdoğan askerlerimize karşı yapılan hain saldırının karşılığının misliyle verildiğini ifade ederek şehitler tepesinin hiçbir zaman boş kalmadığına dikkat çekti. Rejimin ve destekçilerinin anlaşmalara ve mutabakatlara uymamaları neticesinde bu saldırının gerçekleştiğine dikkat çeken Erdoğan, “Biz orada olmaya devam edeceğiz. Ve İdlib’de kalıcı ateşkesin sağlanması için gereken her şeyi yapacağız.” Dedi.

KAPILARI AÇACAĞIZ DEDİK VE AÇTIK

Suriyeli mültecilere kapıları açmayla ilgili konuşan Erdoğan, “Ben aylardır kapıları açacağız açacağız dediğimde bunu Avrupalılar boş bir tehdit olarak gördüler. Bakın dün akşam ne yaptık! Kapıları açtık. Şimdi akın akın Avrupa’ya gidiyorlar. An itibariyle 18 bin civarında giden mülteci var, bugün bu sayının 25-30 bini bulması bekleniyor. Avrupa Birliği bize bu konuda destek olmadı. Biz 4 milyon Suriyeli mülteciyi barındırmak, beslemek zorunda değiliz.” Dedi.

TRUMP PUTİN’İN NE ÇIKARI VAR DİYE SORDU

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’un Erdoğan’a “Putin’in orada ne çıkarı var?” diye sorduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, “Kendisine Kamışlı’dan bahsettim ve orada petrol olduğunu söyledim. Trump’da orada petrol mü var dedi. Orada Putin’in ne çıkarı olduğunu kimse anlamış değil. Putin’e söyledim aramızdan çekil rejimle bizi baş başa bırak.” Dedi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.