Kamu Haberleri

Prof. Dr. Refik Çaylan’ı da koronavirüsten kaybettik

Milliyetten Cihat Aslanın haberine göre: Baküde Temmuz ayında solunum sıkıntısı çeken hastasına müdahale ederken koronavirüse yakalanan Türk doktor Prof. Dr. Refik Çaylan (55), ambulans uçakla getirildiği Türkiyede haftalarca süren savaşı kaybetti. Azerbaycanın başkenti Baküde beş yıldır özel bir hastanede çalışan üç çocuk babası kulak burun boğaz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Refik Çaylan, 7 Temmuzda solunum sıkıntısı çeken bir hastasına cerrahi müdahalede bulundu.

Operasyondan iki gün sonra evde rahatsızlanan Prof. Çaylan, koronavirüs testi yaptırdı. Testin pozitif çıkmasının ardından bir süre Baküde tedavi gören Çaylan, 24 Temmuzda ambulans uçakla Türkiyeye getirildi. Ankaraya getirilmesi planlanan ambulans uçak, Prof. Çaylanın rahatsızlanması üzerine Sivasa indi. Sivasta yaklaşık bir ay boyunca hastanede yoğun bakımda koronavirüs tedavisi gören Çaylan, önceki gün hayatını kaybetti.

Kalbi durdu

Çaylanın aile hekimi ağabeyi Ali Kemal Çaylan, kardeşiyle görüştükten sonra durumunun kötü olduğunu anladıklarını belirterek, “Akciğer filmlerine baktığımızda virüsün çok hızlı ilerlediğini gördük. Sağlık Bakanlığı protokolünde olan bütün tedaviler Türkiye genelindeki her branştan arkadaşları tarafından uygulandı. Kök hücre, plazma tedavisi, ilaç tedavileri yapıldı. Ama olmadı, kurtaramadık. Sivastaki hastanede bir ara 10 dakika kalbi durunca kalp masajı yapıldı. Kalp masajını yapan hocamız da kardeşimden Kovid kaptı. Ama şu an durumu iyi, hastalığı çok rahat atlattı. Refik ailesine ve çocuklarına çok bağlıydı. Çok çalışkan, yardımsever, bütün hastalarını sürekli arayan onları takip eden her türlü problemlerini çözmeye çalışan cana yakın bir insandı” ifadelerini kullandı.

Uçakta rahatsızlandı

Çaylanın Ankarada birlikte görev yaptığı arkadaşı Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği (KBB) eski Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Orhan Yılmaz şunları söyledi: “Refik çok değerli ve kaliteli bir kulak burun boğaz hocasıydı. Kovid testi pozitif çıkınca daha önce Trabzonda beraber çalıştığı şu an aşı çalışmaları yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı ile konuştu. Ercüment Hoca, immünplazma tedavisi için Refik Hocaya Ankaraya gelmesini söyledi. Refik Hoca, uçakta rahatsızlanınca Sivasa götürüldü. Ercüment Hoca da immünplazmaları Sivasa gönderdi. Burada her türlü tedavi uygulandı. Son derece insani, güleç yüzlü iyi bir insandı. Refik, KBBnin salgından hayatını kaybeden Türkiyedeki ilk şehidi.”

Prof. Çaylan, dün Ankarada ikindi vaktinden kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi.

Elimizden geleni yaptık

Kovid-19a karşı ekibiyle birlikte laboratuvarda çalışmalarını sürdüren Acıbadem Labmed Koordinatörü Prof. Dr. Ercüment Ovalı ise, “Refik çok sevdiğim bir arkadaşımdı. Elimizden gelen her şeyi yaptık ancak başaramadık” dedi.

Ankara Üniversitesinden sınıf arkadaşı Prof. Dr. Oktay Banlı da, “Her şey bir ay içinde oldu. Baküde koronavirüs kapınca kendini tedavi etmeye çalışmış. Durumu ağırlaşınca Türkiyeye getirdiler. Sürekli hayata gülümseyerek bakan bir insandı.

İlkeli ve düzgün bir insandı. Kendi alanında da çok çalışkandı” diye konuştu.

42 yıllık hekim de koronavirüs kurbanı

Bir acı haber de Mersinden geldi. Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli 42 yıllık dahiliye uzmanı Dr. Turgut Erkutlu (67) koronavirüse yenik düştü. Görevli olduğu hastanede tedavi altında bulunun Erkutlu, durumunun ağırlaşması üzerine bir hafta önce yoğun bakıma alınmıştı. Tedavisi burada sürdürülen Turgut Erkutlu, dün hayatını kaybetti.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı