Taşeron Haber

Prof. Dr. Ercüment Ovalı 23 Nisan’da ne açıklayacak? Korona Virüs aşısı çalışmaları yapıyor

Prof. Dr. Ercüment Ovalı 23 Nisan’da ne açıklayacak? Korona Virüs aşısı çalışmaları yapıyor
10 Nisan 2020 - 0:15

45 günlük bir karantinaya girdiklerini söyleyen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bunu yapan 4’lü bir ekibin olduğunu ifade ederek, çok ciddi çalışmaların yapıldığına dikkat çekti. Bilimsel araştırmalarla Korona Virüse karşı aşı geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Ercüment Ovalı, “Biz arkadaşlarımızla 23 Nisan’da Bilimsel araştırmalarımızda geldiğimiz aşamayı kamu oyuyla paylaşma kararı aldık. Bugünkü açıklamam bundan ibarettir. Bilimsel çalışmalarda her şey sonuna kadar yolunda gidebilir yada son dakikada yaptığınız bir yanlış veya sonucu yanlış çıkan bir test yüzünden bütün çalışmalar en başa dönebilir. Burada arkadaşlarımız bir haftadan fazladır karantina altındalar ve bu binadan hiç çıkmıyorlar. Bir sürede daha da çıkmayacaklar ve evlerine gitmeyecekler. Bizim amacımız Türk Bilim İnsaları olarak Korona Virüse karşı bir aşı geliştirebilmek. ” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine korona virüsün klinik tedavileri için onay verdiğini söyleyen Ovalı, çok emek verilen projelerinin nerede olduğuna dair önemli açıklamaları 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nda açıklamayı ekip olarak kararlaştırdıklarını söylediler.

Bu tarihe kadar ürettikleri aşıyı hayvanlar üzerinden deneyerek bir sonuç alma aşamasına gelmeyi hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, dünya genelinde aşının bulunması için binlerce bilim adamının korona virüsün aşısını bulmak için dünya çapında çalışmalar yürüttüğünü hatırlattı.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarla ilgili de NTV’ye telekonferans yönetimiyle bağlanarak konuşan Ercüment Ovalı, korona virüsün ilacını bulduk gibi paylaşımda bulunmadığının altını çizerek, “Bir bir ekibin çok emek verdiği projemizde geldiğimiz aşamayı 23 Nisan’da kamu oyuyla paylaşacağımızı açıkladık.  Bizim 23 Nisan’da bir hedefimiz var ve bunu açıklamak istiyoruz.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iki Türk Bilim Adamının isimlerini vererek bu kişilerin yaptığı çalışmalarla korona virüs hücresini izole ederek kontrol altına almayı başardıklarını söyledi. Yapılan bu işlemin korona virüs aşısını geliştirmenin ilk adımı olduğu ve çok önemli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Ercüment Ovalı’nın 23 Nisan’da açıklayacağı sonuçlar ve projeyle ilgili gelinen aşama merakla bekleniyor.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.