Taşeron Haber

PKK’dan hain saldırı: 5 köylü vatandaş şehit oldu

PKK’dan hain saldırı: 5 köylü vatandaş şehit oldu
08 Nisan 2020 - 12:58

Kulp ilçesinde odun toplamaya giden köylü vatandaşların araçlarının geçişi sırasında PKK Terör Örgütü’nün yerleştirdiği el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Yapılan açıklamalara göre saldırı da 5 köylü yaşamını yitirdi.

5 SİVİL VATANDAŞ ŞEHİT OLDU

Bugün sabah saatlerinde gelen acı haberde Diyarbakır Kulp’ta odun toplamaya giden köylülere yönelik PKK’nın bir saldırı düzenlediği haberi geçti ajanslar tarafından. Son dakika haberinin detayları geldikçe, olayın vehameti daha iyi anlaşıldı. 5 köylü vatandaşın şehit olduğu saldırının ayrıntıları saatler ilerledikçe netleşmeye başladı.

Güleç Köyü’nde meydana gelen saldırı da daha önce örgüt tarafından tuzaklanan patlayıcının köylülerin geçişi sırasında infilak ettirildiği anlaşıldı. Diyarbakır Valiliği 5 sivilin şehit olduğunu açıkladı. Patlama sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve güvenlik güçleri yönlendirildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’DAN AÇIKLAMA GELDİ

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada köylülerin odun toplamaya giderken hain saldırıya uğradıklarını ifade edilerek, saldırıyı yapan hainlerin yakalanması için güvenlik güçlerinin kapsamlı bir operasyon başlattığı bilgisine yer verildi.

HULUSİ AKAR’DAN YANLARINA KALMAYACAK AÇIKLAMASI

Bir açıklama da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. Yapılan hain saldırının PKK’nın alçak yüzünü bir kez daha gösterdiğini söyleyen Hulusi Akar, “Bunlar onların yanına kalmayacak. Mutlaka hesabını verecekler.” dedi.

TRT Haber’e konuşan Bakan Akar, masum köylülerin evlerine ekmek götürmek için odun toplamaya giderken hain saldırıya maruz kaldıklarını ifade ederek, ölenlere başsağlığı diledi. Son terörist etkisiz hale getirilene kadar mücadelenin süreceğini söyleyen Hulusi Akar, “Terörü bitireceğiz. Bunda kararlıyız.” dedi.

2019’DA KULP’TA BENZER BİR SALDIRI OLMUŞTU

12 Eylül 2019’da da yine Kulp İlçesi’nde odun toplayan işçilere yönelik benzer bir saldırı yapılmış ve 7 köylü şehit olmuştu.

Korona Virüs nedeniyle zor günler yaşayan vatandaşlar, böyle bir zamanda terörün yine karanlık yüzünü ortaya çıkardığını ifade ederek, saldırıyı lanetlediler. Masum insanlara karşı yapılan saldırının kalleşçe olduğunu söyleyen vatandaşlar, teröre lanet okudular.

HDP’nin saldırı sonrası nasıl bir açıklama yapacağı merakla bekleniyor.

.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.