Taşeron Haber

Petrol fiyatlarında şok düşüş!

Petrol fiyatlarında şok düşüş!
09 Mart 2020 - 21:18

Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki restleşme dünya ekonomisinde deprem etkisi yarattı. Dünya Genelinde Kara Pazartesi olarak nitelendiriliyor bugün. Zira petrol fiyatları açılışta yüzde 31’lik düşüş kaydederek varil başın 30 lira civarına indi. Bu rakam Körfez Savaşı’ndan sonra görülen en sert düşüşe işaret ediyor. Peki bu düşüşü kim tetikledi ve düşüşün altında yatan neden neydi? İşte petroldeki sert düşüşün arkasında yatan neden..

Petrolün bir anda yüzde 31 oranında düşmesinin altında Suudi Arabistan’ın parmağı var. Zira Suudiler OPEC’te Ruslarla anlaşamamış ve aralarındaki süregelen anlaşma resmen çökmüştü. Suudi Arabistan’ın üretimde kesintiye gidelim teklifini Rusya kabul etmemişti.

Suudi Arabistan bugün yaptığı hamleyle Rusya’ya zora sokmak istedi. Rusya ise Suudilerin restine restle cevap verdi. Rusya Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada varil başına 30 dolar olan petrol fiyatına Rus ekonomisinin 6 yıl ile 10 yıl arasında dayanabilecek güçte olduğunu açıkladı.

Rusya’da 1 kasa domatesle bir varil domatesin eşit fiyata geldiği belirtiliyor. Rusya’nın Nisan ayından petrol üretimini arttırarak Suudi Arabistan’ın restine restle karşılık verebileceği belirtiliyor. Rusya’nın haftalık 100 bin varil üretimi artırmayı planladığı belirtiliyor.

Petroldeki sert düşüş dünya genelinde borsalarda sert düşüşlere neden oldu. Amerika Borsaları açılışta öyle bir düşüş yaşadı ki neredeyse yüzde 10’lara varan düşüşler oldu. Bunun nedeni olarak da Amerika’nın son yıllarda çıkardığı Kaya Petrolü’nün varil başına maliyetinin 50 dolar civarında olması. Petrolün varili 30 dolara düşünce Amerika’daki üretimlerin devam edip etmeyeceği merak konusu.

Güvenli Liman altına hücum eden yatırımcılar altının ONS fiyatının 1700 doların üstüne çıkaran alımlar yaptılar. Akşama doğru petrol fiyatlarındaki düşüş yüzde 20’lere indi ve petrolün varil fiyatı 36 dolarlara çıktı. Bu rakamların bile çok düşük rakamlar olduğunu söyleyen uzmanlar, bu rakamların uzun bir süre devam etmesi halinde dünyada küresel bir kriz ve ekonomilerde daralmalar yaşanabileceği belirtiliyor.

Türkiye’yi cari açık açısından petroldeki bu sert düşüşün olumlu etkileyeceği ve pompaya büyük indirimlerin yansıyacağı konuşulurken, bir yandan da Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen Rusya’daki ekonomik bir sıkıntının Türkiye’yi çok olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Petrol fiyatlarının yarınki seyri takip edilecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.