Ekonomi Haberleri

Petrol fiyatı şokundan sonra piyasalarda bugün son durum

Dün yaşanan yüzde 30’luk petrol fiyatlarındaki sert düşüşle alt üst olan piyasalar bugün kendine gelmeye başladı. Petroldeki yüzde 8’lik toparlanmayla beraber açılış yapan borsalarda bugün toparlanmaların olması bekleniyor. Asya borsaları güne sakin başlayarak endeksler hafif yukarı yönlü hareketler sergiliyor. Türkiye piyasalarında ise dolar aşağı yönlü bir hareket sergilerken, borsanın bugün dünkü kayıplarının bir kısmını geri alması bekleniyor.

EN ÇOK ABD ETKİLENDİ

Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki petrol restleşmesinde en büyük darbeyi Amerika almış gibi görünüyor. Zira dün Amerikan Borsaları’nda açılışlarda yüzde 10’lara varan düşüşler oldu ve gün sonu endekslerine bakıldığında ortalama yüzde 7’lik kayıplar yaşandı.

Petrolün gece düşüşü sonrası Asya ve Avrupa piyasaları durumdan etkilense de Amerika borsaları bu durumdan daha da çok etkilendi. Bunda da Amerika’nın yeni bulduğu bir teknolojiyle çıkardığı kaya petrolünün varil maliyetinin 50 dolar olmasının yattığı belirtiliyor. Zira 50 dolara malettiği bir varil petrolü Amerika 36 dolara satamayacağına göre, petrol fiyatlarının buralarda kalması halinde ABD’nin kaya petrolü üretimini durdurmak zorunda kalacağı konuşuluyordu.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 7,5 oranında değer kaybederek 23.916,61 puanla günü kapattı. Bu endeks 2008’deki ekonomik krizden sonra Dow Jones’in en büyük kayıbı oldu. S&P 500 endeksi günü yüzde 7,39 kayıpla, Nasdaq endeksi yüzde 7,29 düşüşle 7.950,68 puana inerek kapattı.

Bugün petroldeki düşüşün şokunu atlatmış ve neler olacağını bekleyen sakin bir piyasa var. Rusya dün Suudi Arabistan’a aynı şekilde cevap vererek Nisan ayında haftalık petrol üretimini 100 bin varil artırabileceği tehdidinde bulunmuştu. Böyle bir durumda petrolün 30 dolarlara tekrar inip buralarda kalıcı olacağı belirtiliyor.

Petrol fiyatlarında tepki alımlarıyla 37 dolara doğru bir tırmanış var. 1991 Körfez Savaşı’ndan sonraki en büyük düşüşünü yaşayan petrol, altın fiyatlarını da hareketlendirmişti. 1700 dolarları gören altının ONS fiyatı bugün 1555 dolarlarda seyrediyor.

Yurt içinde dolar 6,13 civarlarında seyrederken Euro 6.95’lerde dolaşıyor. Gram altın 327 civarlarında ve bugün yüzde 1.5’luk bir düşüşle devam ediyor. Yurt içinde piyasalar işsizlik rakamlarını bekliyor.

 

 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı