Gündem Haberleri

Pegasus’un düşen uçağının pilotunun ifadeleri ortaya çıktı

Pegasus’un düşen uçağının pilotu dün tutuklanmıştı. Tutuklanan pilotun ifadeleri ortaya çıktı. Pilotun ifadesinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yükümlülüklerini üzerine getirmediğini savunduğu ortaya çıktı.

Havalimanının pistteki teker izlerini temizlemesi gerektiğini ve bu izlerin temizlenmediğini savunan pilot M.A. dün tutuklanmıştı.

Kulenin kendilerin inmeyin diye bir uyarı yapmadığını ve inmek için uygun şartların olduğunu, bu nedenle normal bir iniş yaptıklarını söyleyen pilot M.A., Pegasus Firması’nın kendilerini için uygun gördüğü kuyruk rüzgarının 1 altında bir kuyruk rüzgarı olduğu ifade eden pilot, uçağa Yalova semalarındayken yıldırım çarptığını ve bunun kendisini endişelendirdiğini ve bu yüzden inmek istediğini söyledi.

3 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili soruşturma yürüten savcılığa ifade veren uçağın pilotu, Yeşilköy’ün kendilerini Marmara Denizi üzerine yönlendirdiğini, pistin 0-6 olarak değiştirildiğini anlatarak, Yalova hizalarında kuvvetli bir yıldırımın uçağa çarpmasının kendini endişelendirdiğini, çünkü yıldırım çarpmalarında uçağın cihaz kaybı yada sistem sorunları yaşayabileceğini ifade etti.

Yardımcı pilotun yıldırım çarpma olayını Pegasus’un teknik departmanına bildirdiğini, kulenin kendilerine önceki uçağın pisti pas geçtiğini söylediğini fakat bunun inmemek için bir sebep olmadığını, kuyruk rüzgarının 14 knot olduğunu ve bunun için uygun bir değer olduğunu belirterek, emniyetli şekilde inişini yaptığını, inişin pistin üçte birlik kısmında başladığını ve sert bir iniş olmadığını savundu.

Kullandıkları pistin 06 pisti olduğunu söyleyen Pilot M.A., pistte bolca tekerlek izi olduğunu, bu izlerin periyodik olarak temizlenmesi gerektiğini ama temizlenmediğini ifade ederek uçağın izlerden oluşan kayganlaşmaya neden olduğunu savundu.

Uçağın iniş yaptıktan sonraki hızının 57 knot olduğunu söyleyen pilot M.A. kaymanın taksi yolundan çıkmak için otomatik freni bıraktıktan sonra başladığını ifade etti. Otomatik freni bırakmak zorunda olduğunu söyleyen pilot, Sabiha G>ökçe Meydan İşletmesi’nin kurallara uymamasının kazada etkili olduğunu ifade ederek, “Pistin o gün periyodik temizliği yapılmamıştı.  Asfalt düzenin de suyun drenajını sağlayan bir sisteme sahip olmamasından dolayı böyle bir kaza yaşandı. Pistin sonundaki durma bölgesinin de bulunmaması ve devamında bir uçurum olması nedeniyle bu kaza meydana gelmiştir ve bir hatalar zinciri oluşmuştur. Suçsuzum. Kusurum yoktur.” Dedi.

Pilot M.A. frenlere 6 saniye geç basmasıyla ilgili yardımcı pilotu suçladı. Yardımcı pilotun kendisini ikaz etmediğini belirterek, hem pisti takip edip hem hız kontrolü yapmasının mümkün olmadığını, uçağın normal yavaşlamadığını fark edince fren yapmaya başladığını ifade etti.

Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği, kendisinden önce 2 uçağın hava muhalefeti nedeniyle pisti pas geçtiği bildirildiği halde, şüphelinin uçağı indirmede ısrarcı olması, kırıma uğrayan uçağın birinci pilotu olması, hava muhalefeti nedeniyle iniş sırasında hızın gerçekte 84 knot olduğunu görmesi ve zamanında frenleme yapması gerektiği halde 6 saniye gecikmeli fren yaparak kusurlu davrandığı gerekçeleriyle kaptan pilot M.A’nın tutuklanmasına karar verdi.

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı