Taşeron Haber

Özel Hastaneler ve Vakıf Hastaneleri Korona Virüs vakalarına bakacak

Özel Hastaneler ve Vakıf Hastaneleri Korona Virüs vakalarına bakacak
21 Mart 2020 - 10:39

Dün akşam Sağlık Bakanlığı 81 ile gönderdiği bir genelgeyle korona virüs vakalarına bakacak hastaneleri belirledi ve bu hastanelerdeki kriteleri açıkladı.

Dün Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle Kamu hastanelerinin yanı sıra vakıf hastanelerin ve özel hastanelerin salgın hastanesi olan ilan edildiği açıklandı. Bu hastanelerinde artık korona virüs vakalarına bakmak zorunda olduğu ve bir kliniği ve yoğun bakım ünitesini bu hastalara ayırmak zorunda olduğu anlamına gelen genelgeyle, virüsün çok yayılması durumunda vakıf hastanelerin ve özel hastanelerin sırasıyla hangi bölümleri ve hangi yoğun bakımlarını kapatarak korona virüs hastalarına ayıracaklarını da belirleyen planlar yapmalarını istedi.

Dün akşam yayınlayan ve vatandaşlar tarafından “Türkiye’de salgın çok büyüyecek.” Yorumlarına neden olan gelişmeyle bir hastanede belirlenen 4 branştan 2’sinin olması halinde bu hastanelerin salgın hastanesi olacağını, bu branşlarda doktorları olmayanların dışarıdan doktor transfer edebilecekleri açıklaması yapıldı.

Özellikle özel hastanelerin bu açıklama sonrası nasıl bir adım atacakları takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı hastaneye korona virüs şüphesiyle başvuran bir kişiye tanı konulması, tedavi altına alınması süreçlerini takip etmelerini istediği özel hastanelerin bu testleri yapmak için hızlı tanı kitlerini nerden temin edecekleri konusunda bir açıklama yapmadı. Fakat ABD’ye 500 bin hızlı tanı kiti gönderen Türkiye’nin yerli tanı kitini yaptığı ve bu konuda bir probleminin olmadığı biliniyor.

Sağlıkta son dönemde yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye’de 1000 kişiye düşen yoğun bakım yatağı sayısı 40’ın üstünde. Aynı rakam Avrupa’da 10’lar seviyesinde seyrediyor. Avrupa Birliği’nin ülkelerden ekonomik kriterleri tutturmak için sağlık harcamalarından kesintiler yapmalarını istemesi politikası, AB vatandaşları tarafından tepkiyle karşılanıyor. Virüse hazırlıksız yakalanan Avrupa ülkelerinde ölümlerin daha da artması bekleniyor.

Özellikle İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa ve Almanya’da vaka sayıları ve ölüm sayılarının hızla yayılması dikkat çekiyor. Avrupa’daki ölümlerin Asya kıtasındaki ölümlere nazaran çok daha fazla olacağı öngörülüyor. Zira geçmişte yaşanan Veba salgınında Avrupa kıtasının 3’te 1’nin öldüğü biliniyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.