Sağlık Haberleri

Osman Müftüoğlu: Umutlu olmak için 5 neden var

Sık sık NTV ekranlarında görmeye alıştığımız ve kurduğu net cümlelerle iyi ve kötü şeyleri ayırıp söylemesiyle dikkat çeken Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ülkemizde yapılan 5 yanlışı ve umutlu olmamızı gerektiren 5 doğruyu paylaştı.

Sık sık NTV ekranlarında görmeye alıştığımız ve kurduğu net cümlelerle iyi ve kötü şeyleri ayırıp söylemesiyle dikkat çeken Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ülkemizde yapılan 5 yanlışı ve umutlu olmamızı gerektiren 5 doğruyu paylaştı. Çoğu bilim adamından farklı düşündüğünü söyleyen Müftüoğlu, bakın bunu nasıl açıkladı.

Geleceği karanlık görmediğini söyleyen Müftüoğlu bunun 5 nedenini şöyle açıkladı.

İşte Osman Müftüoğlu’nun umutlandıran nedenler..

UMUT 1: Türkiye’de ve dünyada erken teşhisle ilgili büyük mesafe alındı ve alınmaya da devam ediyor. Vakalar erken teşhis ediliyor ve hızlı tanı kitlerini yapacak sağlık personelleri yeterince var.

UMUT 2: Korona Virüsün tedavisinde hayli mesafe katedildi. Bir çok ülkede farklı ilaç kombinasyonları deneniyor ve elden edinler sonuçlar umut verici. Olumlu sonuçlar veren Klorokin’den Azitromisin’e, Oseltamivir’den Remdesivir gibi ilaçlar var.

UMUT 3: Covid-19’un tedavisinde büyük ümit bağlanan antikor yüklemesinde ciddi ilerlemeler var. İyeleşen korona virüs hastalarının kanlarındaki iyilik perisi antikorların yoğun bakımdaki hastalara verildiğinde virüsü frenleyeceğini düşünlerin sayısı hayli fazla.

UMUT 4: Türkiye’de doktorlar ve sağlık çalışanları virüsle ilgili deneyim kazandılar ve ilk günlere göre çok daha profesyonelce hastalara yaklaşıyorlar. Arkalarında güçlü bir toplum desteği var.

UMUT 5: Toplum korona virüsle ilgili bilinçlendi. El yıkamaktan sosyal mesafeye kadar bir çok konuda duyarlı davranıp evde kalmaya çalışan bir toplumumuz var. Bu da bizim en güçlü yanlarımızdan biri

Bir de Osman Müftüoğlu’nun can sıkıcı bulduğu 5 şey var.

* Sosyal medya virüs fabrikası gibi çalışıyor ve her gün yeni yeni dedikodular sosyal medyada dolaşıyor.

* TV’lerde ve gazetelerde onlarca uzman farklı farklı fikirler vererek halkın kafasını karıştırıyor. Bu bilgiler verilirken sevgiyle sarmalanmış halde değil korkuyla veriliyor ve bu halkı tedirgin ediyor. Çoğu uzmanın konuşmalarının gazete okumaları ve dinledikleri TV konuşmaları üzerine.

* Medya halka moral vermek yerine korku ve panik yaratıyor. Bu anlamda medyamız iyi bir sınav vermiyor.

* Toplum olarak genelimiz kurallara uyuyoruz fakat bir bölümüz hala durumun ciddiyetinin farkında değil.

* Hala ülkemizde stokçuluk sürüyor ve evinde stok yapan bir hayli vatandaşımız var.

 

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı