Gündem Haberleri

Okulların tatiliyle ilgili kararı yarın Cumhurbaşkanı verecek

Korona Virüs salgını sonrası Türkiye’de vakanın görülmesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün vürüsü pandemik (küresel salgın) olarak ilan etmesi sonrası gözler Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarla ilgili alacağı karara çevrildi. Okulların tatil edilip edilmeyeceği ile ilgili kararın yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantıda karar bağlanacağı belirtiliyor.

Yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak bir korona virüs toplantısı olacağı biliniyor. Milli Eğitim Bakanlığı okulların tatiliyle ilgili ön çalışmaları yaptı ve toplantıda sunacak aşamaya getirdi. Yarın toplantıda sunulacak plana göre 3 aşamalı bir korona virüs tedbirinden bahsediliyor.

Bugün Bilim Kurulu Toplantısı’na katılması beklenen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, toplantıya katılmadı çünkü Bakan yarın yapılacak toplantıda eğitimle ilgili planlamanın ayrı bir başlıkta özel olarak görüleceği toplantı için hazırlık yaptı.

Gün boyu bakanlıkta korona virüs ile ilgili tedbirleri ekibiyle görüşen Bakan Selçuk’un okullardaki eğitim sürecinin nasıl planlanacağı ve tatil halinde telafilerin nasıl yapılacağına dair senaryolar görüşüldü.

Geçen haftalarda bakanlık korona virüsle ilgili öğretmenlere eğitimler vermiş ve okullara afişler ve broşürler asarak bilgilendirme çalışmaları yapmıştı. Koruyucu ve önleyici olarak adlandırılan bu tedbirler kapsamında hijyen çalışmaları da yapılan okulların tatil edilip edilmeme kararı dün Türkiye’de korona virüs vakasının görünmesinden sonra gündemin bir numaralı maddesi haline geldi.

OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Okulların tatiliyle ilgili bakanlık gerekli sunumu ve planlarını yapacak Cumhurbaşkanı tatille ilgili son sözü söyleyecek. Tatille ilgili taseronhaber.com olarak biz ara tatilin öne alınabileceğini yazmıştık. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da ara tatili öne alma planı üzerinde konuştuğu fakat okul dışındaki öğrencilerin eğitim sürecinin aksamaması ve öğrencilerin mağdur olmaması için uzaktan eğitim ve telafi programları planlandı.

Nihai kararın Cumhurbaşkanı’nın başkanlık edeceği toplantıda eğer okulların tatil edilmesi kararı alınırsa EBA sisteminin devreye sokulması söz konusu olacak. Eğitim Bilişim Ağı olarak adlandırılan EBA üzerinde oluşturulmuş dijital kütüphane ve yapay zeka alt yapısı var.

 

Bu sistemin Elazığ depremi sonrasında da öğrencilerin imdadına yetiştiği belirtiliyor.  Ayrıca sadece internete dayalı değil yaygın kitle araçlarıyla da uzaktan eğitim planlaması yapılması öngörülüyor.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı