Kamu Haberleri

Okulların tatili 30 Nisan’a uzatıldı LYS için 3 farklı senaryo neler?

Türkiye dün Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı'nın yapacağı toplantıdan çıkacak karara kilitlenmişti. 2 bakan okulların tatiliyle ilgili açıklanan kararı açıklayacaktı ve Sağlık Bakanı'nın yeni korona virüsle ilgili açıklamalar yapması bekleniyordu. Beklenen açıklama yapıldı. 

Bilim Kurulu Toplantısının ardından geçen 2 bakandan ilk sözü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olarak, toplumun her kitlesine korona virüsle ilgili uyarılarda bulundu. Herkesin sanki yeni tip korona virüse yakalanmış gibi kendisini izole etmesi gerektiğini ifade eden Koca, yaşlılarında evlerde gerekirse bir odaya çekilip kendilerini karantina altına almaları gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca şu anda Türkiye’de durumun kontrol altında olduğunu ve kurallara uyarsak başka ülkeler gibi olmayacağımızı söyleyerek ülkenin başarısının fert fert hepimizden geçtiğini ifade ederek bireysel önlem almalara ve herkesin kendi OHAL’ini ilan etmesi gerektiğine dikkat çekti.

İyi bir haber olarak 60 ve 66 yaşında 2 hastanın Korona Virüse yakalanıp tedavi gördükten sonra taburcu edildiklerini söyleyen Bakan Koca, yoğun bakımda tedavisi süren 106 hastanın olduğunu, yoğun bakımda her hasta hayatını kaybedecek diye bir şey olmadığını söyledi.

Çin’den getirilen ilacın Türkiye’nin dört bir yanına dağıtıldığını ve hastalar üzerinde uygulanmaya başlandığını söleyen Koca, bu ilacın etkileri üzerinde konuşmak için erken olduğunu ifade ederek, “Bu ilaç dışında da kullandığımız 2 ayrı ilaç daha var. Bu ilaçlarda hastalığı yavaşlatıyor.” dedi.

Önümüzdeki haftaların çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Koca, bilgilendirmelerin artık bir tablo şeklinde verileceğini ve vakalardan kaçının yoğun bakımda olduğunun, kaçının entübe yani solunum cihazına bağlı olduğunu, kaçının taburcu edildiği gibi detaylı alt bilgiler olacağını söyleyerek, önümüzdeki günlerde il haritasının da paylaşılabileceğini söyledi.

Daha sonra sözü Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk aldı ve Bilim Kurulu’nun Tavsiyesiyle okullardaki uzaktan eğitim döneminin 30 Nisan tarihine uzatıldığını açıkladı. Bunun bir tatil olmadığına dikkat çeken Bakan Selçuk, ailelerinde duruma böyle yaklaşması gerektiğine dikkat çekerek, bu dönemde çocukların okuldan, eğitimden uzak kalmamalarını istedi.

Öte yandan Bakan Selçuk’a yöneltilen LYS Sınavı ertelenecek mi sorusuna cevabı sınavları prensip olarak zamanında yapmak istedikleri fakat LYS için 3 farklı senaryonun olduğunu söyledi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı