Dünya Haberleri

New York’ta hastane bahçelerinde seyyar morglar kuruldu!

Amerika'da vakaların neredeyse yarısı New York eyaletinde bulunuyor. Amerika'da salgının merkezi olan New York'ta ölecek insanları bırakmak için hastane bahçelerine seyyar morglar bırakıldı. 

Amerika Başkanı Trump’un ülkede normalde 1.2 milyon kişinin Korona Virüs nedeniyle hayatını kaybedeceğinin tahmin edildiğini, ölü sayısının 100 binle 200 bin arasında kalması halinde çok iyi bir çıkarmış olacaklarını söylemesi halkın tepkisine neden olurken, New York’ta bu yönde önlemler alınmaya başlandı.

Amerika Korona Virüste Dünya Sağlık Örgütü’nün tahmin ettiği gibi merkez üssüne geldi. Vaka sayısının 130 bini geçtiği Amerika’da ölü sayısı da 2 bini geçti. Amerika’da vakaların neredeyse yarısı New York eyaletinde bulunuyor. Amerika’da salgının merkezi olan New York’ta ölecek insanları bırakmak için hastane bahçelerine seyyar morglar bırakıldı.

New York’ta çekilen görüntüler tüm dünyayı tedirgin etti. Hastane bahçelerinde yer alan soğutmalı Tırlardan oluşan seyyar morglar dikkat çekti. New York’ta vaka sayılarının 60 bine dayanmasıyla birlikte ölüm sayısında da büyük bir yükseliş olması bekleniyor.

Trump yönetimi de Nisan’ın ilk 15 gününün zorlu geçeceğini ve en yüksek ölüm sayılarına ulaşılabileceğini ifade etmiş,Trump’un 12 Nisan Paskalya Bayramı’na kadar durumun düzeleceği ve insanların işlerine dönebileceği sözleri hatırlatıldığında, “Ben bir temennide bulunmuştum.” demesi toplumun tepkisini çekmişti.

Amerika’da son verilere göre ölü sayısı 2 bin 500’ü geçti ve ABD dünyada vaka sayısında açık ara birinci sıraya çıktı. New York’ta şimdiye kadar ölenlerin sayısının bini geçtiği belirtilirken, hızla artan ölümler yüzünden hastane morglarında yer kalmayacağı endişesini taşıyan New York Ciyt yetkilileri hastane bahçelerine seyyar morglar kurdurarak önlem aldılar.

Soğutucu TIR’lara kurulan morglarla gelen yeni cenazeler için yer açılması planlanıyor. 3 bin 500 kişilik morg kapasitesinin kurulduğu New York’ta vatandaşlar tedirgin. Hastanelerin mevcut morg kapasitesinin 900 kişilik olduğunu belirten Sağlık Yetkilileri, hastane morglarının yetersiz kalması durumunda bu morgların devreye gireceğini açıkladılar.

New York’ta yaşayan vatandaşlarsa hükümetin ölü sayısına dair bir tahmini olduğu için bu kadar morg kurduğunu ifade ederek Trump’un bahsettiği 100 binden fazla ölünün en az yarısının New York’ta olacağını ve sağlık sisteminin yetersiz oldupu eyalete gelen sağlık yardımlarının yetersiz olduğu ve daha fazla tıbbi desteğe ihtiyaç olduğunu söyleyerek ölümlerin göz göre göre geldiğini söylerek Trump hükümetine tepki gösterdiler.

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı