Taşeron Haber

Mülteciler akın akın Avrupa yolunda

Mülteciler akın akın Avrupa yolunda
29 Şubat 2020 - 17:21

Türkiye’nin dün sınırları açma kararından sonra Türkiye’den kafileler halinde sınır bölgelerine doğru hareket eden mülteciler Türkiye Sınırından Yunanistan tarafına geçmenin yollarını arıyor. Türkiye’nin Kapıkule sınır kapısından karşı taraftaki Yunanistan sınır kapısı arasındaki tampon bölge dün dolunca sınırdan giriş çıkışlar kapatılmıştı.

YUNAN POLİSİ ÇOK SERT MÜDAHALE EDİYOR

Mültecilerin sınırdaki Yunanistan’a geçişlerinde Yunan Polisi’nin çok sert müdahalesi sonrası dünyadan Yunanistan’a tepkiler yükselmeye başlarken, bir çocuğun “Sınır kapısında ellerinde silahlı bekleyen polisler var. Ellerindeki sopalarla bizi dövdüler. Gaz bombası ve ses bombası atıyorlar. Yüzlerinde maskeler var.” Sözleri dünya medyasına servis edildi.

YUNAN CUMHURBAŞKANI’NDAN KATLANMAK ZORUNDA DEĞİLİZ AÇIKLAMASI

Yunanistan Cumhurbaşkanı’da bugün twitter yaptığı açıklamayla mültecileri kesinlikle sınırlarından içeri geçirmeyeceklerini yazarak, “Başkalarının aldıkları kararlara katlanmak zorunda değiliz.” Diyerek Türkiye’nin İdlib saldırısı sonrası aldığı sınırları açma kararına tepki gösterdi. Dün NATO toplantısında da ortak kararın açıklanmasını veto eden Yunanistan “Suriye’de yaşananlarda bizim bir suçumuz yok.” Diyerek kendini savunuyor.

MERİÇ NEHRİNİ AŞIP YUNANİSTAN’A GEÇİYORLAR

Öte yandan mülteciler botlarla Meriç nehrini aşarak sınırın diğer tarafına geçmeye çalışırken, bura da ağaçlıkların arasında bulunan silahlı polislerle karşılaşıyorlar zaman zaman. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı 18 bin kişinin sınırları geçtiği söyleminde de özellikle deniz yoluyla geçenlerin sayısının ağırlıklı olduğu belirtiliyor. Avrupa’ya geçişlerin önümüzdeki günlerde daha da artması bekleniyor. İnsan kaçakçıların deniz yoluyla mültecileri Avrupa’ya taşımaları beklenirken, Avrupa Birliği’nin bu durumla ilgili nasıl bir adım atacağı da merak ediliyor.

MERKEL’E 100 MİLYON EURO VE MÜLTECİLERİ SİZE GÖNDERELİM DEMİŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Başbakanı Merkel ile ilgili telefonda yaptığı görüşmede Merkel’in vaat edilen 20 milyon Euro’nun hazır olduğunu söylediğini, kendisinin de “Biz size 100 milyon Euro gönderelim, mültecileri de size gönderelim siz bakın.” Dediğini ifade etti.

Avrupa’nın mülteciler konusunda samimi olmadığını söyleyen Erdoğan Türkiye’nin sınırları açmakla ilgili kararından vazgeçmeyeceğini açıkladı. Bu saatten sonra Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını kaldıracak gücünün olmadığını söyleyen Erdoğan, “Ülkemizde 3.7 milyon Suriyeli var. İdlib’den gelecek yeni bir göç dalgasını kaldıracak durumumuz yok.” Dedi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.