Kamu Haberleri

Muharrem İnce Eylül’de sahaya iniyor

Bir süredir CHP yönetiminden rahatsız olan Muharrem İncenin yeni parti kuracağı iddiaları güçlendi. CHP yönetimine kızgın olan İncenin, parti teşkilatına da arkasında durmadığı için kırgın olduğu ve CHP ile yol ayrımının eşiğine geldiği belirtiliyor.

CHPden ayrılıp yeni bir siyasi hareket için kolları sıvayan Muharrem İncenin şu anda memleketi Yalovada çalışmalarını sürdüğü, önümüzdeki ay sahalara çıkacağı ve yılbaşına kadar yeni bir parti kuracağı öne sürülüyor.

CHP kurultayında en arka sıralarda oturtulmasını nezaketsizlik olarak karşılayan İncenin, kurultayda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlunun 1.281 delege ile seçilmesi ve kendisine yakın isimlere Parti Meclisinde (PM) yer verilmemesinin bardağı taşıran son damla olduğu ifade ediliyor. İncenin kurultay sonunda ortaya çıkan bu tablo karşında hem CHP Genel Başkanlığı hem de tekrar CHPnin Cumhurbaşkanı adayı olma umutlarını yitirdiği belirtiliyor.

PARTİYE YENİ YÜZLER

Muharrem İnceye yakın isimler, İncenin kurmayı planladığı partinin, mevcut ittifaklarda yer almayacağını, HDP/Kandil eksenine mesafeli duracağını, Cumhuriyetçileri bir çatı altında toplayacak bir parti olacağını belirtiyor. İncenin partisinde CHPli çok az ismin yer alacağı, daha çok akademisyenlere yer verileceği aktarılırken, halihazırda az sayıda CHP milletvekilinin İnceye destek verdiği, Deniz Baykala yakın isimlerin de yeni partide yer alacağı konuşuluyor.

KILIÇDAROĞLUNA DOST TEPKİSİ

Öte yandan, Genel Merkezde tedirginliğin sürdüğü ve yeni parti çıkışının CHPye zarar vereceği görüşünün hakim olduğu belirtiliyor. İnce, CHPden ayrılıp yeni bir parti kurup kurmayacağına ilişkin henüz net bir açıklama yapmazken, kendisine yakın isimlere şu ifadeleri kullandığı iddia ediliyor: İktidardan da muhalefetten de memnun değilim. Türkiyeye yeni bir çıkış yolu lazım. Birinci parti olma iddiasıyla yola çıkıyoruz. Dostlarla, ittifaklarla değil, kendi partimizle birinci olmak, Türkiyeyi yönetmek istiyorum. Kılıçdaroğlu dostlarla birlikte iktidara geleceğini söylüyor. Kendi partisinde dostlarını unutmuş olan Kılıçdaroğlu mu dostlarıyla iktidar olacakmış? Uzak dostlarına bakacağına partideki dostlarına el atmalı.

Türkiye

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı