Gündem Haberleri

MTA Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTA Fay Hattı Sorgulama işlemleri detaylarıyla haberimizde.

Türkiye’de son dönemlerde artan depremler ile birlikte deprem konusunda çok daha fazla tedirginlik yaşanırken, deprem için fay hattı sorgulama ekranları da yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

MTA fay hattı sorgulama işlemlerini yapmak isteyen vatandaşların internet üzerinden bu konuda destek alabilir durumda olması ilgili ekranları ile işlemlerin yapılmaya başlanması da zaman zaman sistemde yoğunluk oluşturdu. Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş ve özellikle son yıllarda yapılan yenilemeler ile çok daha etkin bir hale getirilmiş olan fay hattı sorgulama tüm Türkiye genelinde işlem yapılmasını sağlıyor. Böylece kişiler sadece fayları görmekle kalmadığı gibi fayların hangi bölgelerden geçip geçmediğini ve ev adreslerinde herhangi bir fay hareketliliğinin olup olmadığını da öğrenebiliyor.

Ücretsiz bir şekilde olan bu sorgulama ekranından isteyen herkesin yararlanabilmesi mümkün. Üstelik deprem fay hatları ile ilgili son güncel bilgileri sunması nedeniyle Türkiye genelinde araştırma yapmak ve fay hatları ile ilgili genel bilgi almaktan yine alternatifler arasında.

Fay Nedir?

Çeşitli büyüklüklerde bulunan ve yer kabuğu üzerinde yer alan kayma yüzeyleri fay olarak tanımlanmaktadır. Etkin olduğu gibi çok farklı çeşitleri bulunan bu fay hatlarında, deprem hareketleri yaşandığı gibi özellikle büyük ölçekli hareketlerde çok daha geniş bir alan etkilenebilmektedir.

MTA Fay Hattı Sorgulama İşlemleri

Fay hattı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız bu konuda öncelikli olarak resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.

Sonrasında ise faylar bölümüne geçiş yaparak Türkiye’deki tüm etkin fay hatlarını kontrol edebilirsiniz.

Ardından ekranda yer alan adres bölümünden gireceğiniz adres ile fay hatlarının bulunduğunuz bölgedeki durumunu kontrol edebilmeniz, fayın evinizin altından geçip geçmediğini yine öğrenebilmeniz söz konusu olacaktır.

Çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilen bu işlemler sayesinde Türkiye’nin her bir noktası için bilgi alabilmeniz mümkün olacaktır. Türkiye’de Elazığ ve Malatya depremleri ile birlikte çok ciddi bir deprem olayının yaşanmış olması, tüm Türkiye genelinde bu konuda bir duyarlılık oluşturdu. Vatandaşlar Türkiye’de yaşanabilecek yeni depremlere karşı önlem almaya çalışırken bir yandan da deprem hatları ile ilgili benzer sorgulama ekranları üzerinden kontroller sağlamakta.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı