Kamu Haberleri

Moskova’dan İdlib Ateşkesi kararı çıktı

Dünyanın gözünü dün Moskova’ya dikmişti ve Erdoğan Putin görüşmesinden ne karar çıkacağını merak ediyordu. Putin’le Erdoğan 3 saate yakın baş başa görüştüler ve Erdoğan açık açık sıkıntıları dile getirdi. Uzlaşılamayan noktalar üzerinde konuşuldu. Ardından heyetler arası toplantıya geçildi. 3 saatte heyetler arası toplantı sürdü. Ardından Putin ve Erdoğan Dışişleri Bakanları’yla birlikte kameraların karşına geçerek alınan kararları açıkladılar.

Putin Erdoğan görüşmesinden önce Putin’in verdiği “kaybettiğiniz askerleriniz için taziyelerimi yineliyorum.” Sözleri ortamı yumuşattı. 6 saatlik toplantıdan 6 Mart itibariyle başlayacak bir ateşkesin kararı çıktı. 15 Mart’ta M4 otoyolunun sağında ve solunda 6 kilometrelik derinlikte bir alanda devriyelerin başlayacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, rejime yüklenerek bugün yaşananların rejimin hatalarının bir sonucu olduğunu söyledi. Rejimin bilinçli bir şekilde İdlib’i insansızlaştırmaya çalıştırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad’ın ateşkesi ihlal ederek Türk askerine yönelik bir saldırı girişimine anında karşılık verileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cenevre’de imzalanan Soçi Mutakabatı’na dikkat çekerek, Suriye’de barış ve istikrarın yegane anahtarının bu mutabakat olduğunu söyledi.

Putin’den zor zamanlarda anlaşabiliyoruz mesajı

1 Mart’ta çok namlulu roket atarla yapılan saldırılar sonucu Türk askerleri arasında yaşanan kayıplardan dolayı taziyesini yineleyen Putin, “Kritik durumlarda çözümler üretebiliyorduk, bugünde öyle oldu.” Diyerek Erdoğan’la arasındaki diyaloğun gücüne dikkat çekti. İdlib’le ilgili bir mutabakat metninde anlaşıldığını ve bu metnin yürürlüğe girmesi sonrası İdlib’de ateşkesin sağlanacağını söyleyen Putin, insani yardım anlamında da iyi gelişmeler olabileceğini söyledi.

Daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve mevkidaşı Lavrow imzalanan mutakabat metnini hem Rusça hem de Türkçe okuyarak deklare ettiler. Mutabakat metnin bir çok yerinde Birleşmiş Milletler’e atıfta bulunduğu dikkat çekerken, Suriye rejiminin ateşkesi ihlali halinde Türkiye’ye karşılık verme hakkı da var.

Ayrıca Suriye dışında bulunan ve İdlib’e dönmek isteyenlere yardımcı olunması ve hiçbir ayrım yapılmadan dönmek isteyenlerin alınmasının kayıt altına alındığı mutabakat metni bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Alacağımız kararlar bölgeyi rahatlatacak” derken Rusya Devlet Başkanı’da Suriye Rejiminin çok ağır kayıpları olduğuna dikkat çekti.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı