Kamu Haberleri

Mobbing nedir? Mobbing için nereye başvuru yapılır?

Mobbing teknik olarak bir çalışanın iş yerinde maruz kaldığı psikolojik baskıya verilen isim olarak adlandırılıyor. Bu baskı bazen fiziksel baskıya dönüşerek daha ağır işler verme ve daha fazla mesaiye bırakmak gibi bir cezalandırma yöntemine dönebiliyor.

Son yıllarda hayatımıza giren yeni iki kavram var. Bunlardan biri mobbing kavramı diğeri de Kamu Ombudsmanlık Kurumu. Bu iki kavram hayatımızı birlikte girdi çünkü Kamu Ombudsmanlık Kurumu yani Kamu Denetçiliği ile birlikte Kamu’da yani devlet dairelerinde  yapılan mobbinglerde takip altına alındı.

Mobbing teknik olarak bir çalışanın iş yerinde maruz kaldığı psikolojik baskıya verilen isim olarak adlandırılıyor. Bu baskı bazen fiziksel baskıya dönüşerek daha ağır işler verme ve daha fazla mesaiye bırakmak gibi bir cezalandırma yöntemine dönebiliyor. Yeni çıkan kanunlarla birlikte mobbing bir suç olarak değerlendiriyor ve İş Mahkemeleri bu tarz mobbing davalarına bakıyor. Kamuya ait işyerlerinde de yapılan mobbingler Kamu Denetçiliği Kurumu’na bildirildiği zaman bu kurum tarafından denetlenebiliyor.

Mobbing uygulanarak işten çıkarılmaya zorlanan çalışanların açtığı yüzlerce dava iş mahkemelerinde görülüyor. Bu davalarda kararlar genellikle çalışanın lehine sonuçlanıyor. Bazı işverenler çalışanına mobbing yaparak onu istifa etmeye zorlaya ya da bir nevi cezalandırmaya çalışıyor. İşçi psikolojisini ve çalışma performansını son derece olumsuz yönde etkilediği tespit edilen mobbing kavramı hem toplumda hem de adalet dünyasında her geçen git gide daha da oturarak netleşiyor.

Mobbing uygulanan kişilerin genellikle başarılı kişiler ve yaptıklarıyla fark yaratan kişiler olması dikkat çekiyor. Bir grup tarafından bu kişilerin kendi pozisyonları ile tehdit olarak görülmesi nedeniyle taciz edilerek mobbing uygulanmaya çalışıldığı ve sindirilmeye çalışıldığı belirtiliyor. Yapılan araştırmalara göre genelde üst makamlar alt makamlara mobbing uygularken bazen bunun tersi durumlarda söz konusu olabiliyor.

MOBBİNG TÜRLERİ

Tek tür mobbing yapılmadığı ve insanların başka insanlara zorbalık yapmak için başka yöntemler tercih ettikleri belirtiliyor. İşte mobbinle ilgili belirlenen türler…

– Belirli bir çalışan hakkında bir söylenti yaymak
– İşçinin ofiste tecrit edilmesi
– Çalışanın görevlerini yerine getirmesini zorlaştırmak
– Çalışanın işten ayrılmasını sağlamaya çalışmak
– Konuşurken sözünün kesilmesi
– Küskünlükler
– Yok sayılma
– Lakap takma
– Görmezden gelinme
– Yapılan işin sabote edilmesi
– Sürekli suçlanma ve eleştirilme
– Uygunsuz şakalar yapılması
– Statünün süçümsenmesi
– Cinsel tacize maruz bırakılması
– Sözlü ya da yazılı tehdit
– Kaba ve kötü sözlerle rencide edilme
– Motivasyonun kırılmaya çalışılması
– İş performansının dışında işler verilmesi
– Alışılmış iş düzenini bozularak farklı işlere yönlendirilmesi

MOBBİNG UYGULANAN KİŞİLERİN ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Yapılan araştırmalara göre üzerinde mobbing uygulanan bir çalışanan bir çok olumsuz sonuçlarla karşılaştığı ortaya çıkıyor. Mobbing”in sonuçlarını araştıran bir çalışmaya göre mobbing uygulanan bir kişide oluşan etkiler şunlar oluyor.

– İş için daha az heves
– Günlük görevlerine odaklanamama
– Meslektaşlarından yoğun bir şekilde tecrit ve güvensizlik
– Artan kaygı ve stres
– Zorbalık yapan taraflar için görevlerin yerine getirilmemesi ve / veya istifa etmek (genellikle işvereni gerçek neden hakkında bilgilendirmeden).

MOBBİNG’E MARUZ KALANLAR NEREYE BAŞVURABİLİR?

Mobbing’e maruz kalanlar;

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
– TBMM,
– Anayasa Mahkemesi,
– Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER),
– Kamu Görevlileri Etik Kurulu,
– Kamu Denetçiliği Kurumu,
– Türkiye İnsan Hakları Kurumu
– İl, İlçe İnsan Hakları Kurulları’na başvurabilirler.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı