Taşeron Haber

Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor

Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor
19 Şubat 2020 - 11:32

Dünya ekonomisinde korona virüsü tedirginliği varken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizle ilgili nasıl bir hamle yapacağı büyük merak konusu.. Anketlere katılanların yüzde 70’i bugün Merkez Bankası’ndan bir faiz indirimi daha bekliyor.

Çin’deki korona virüsünden ölenlerin sayısının 2 bini aşması ve 12 bin ağır vaka olduğunun açıklanması dünya ekonomilerini tedirgin etmeye yetti. Çin’deki ekonomik kaybın 150 milyar doları geçtiği belirtiliyor ve her geçen gün bu kayıp büyüyor. Hal böyleyken Çin’le birlikte dünyadaki diğer ekonomilerde etkileniyor. Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Çin’in büyüme rakamında 1 puana yakın bir düşüş yaparak 5,2’ye çekti. Dün yayınlanan raporda Asya Ülkelerinin de ekonomilerinin resesyona girebileceği uyarısı yapıldı.

Durum böyleyken dünya genelinde merkez bankalarının yaptığı faiz indirim trendinin devam edip etmeyeceği merakla bekleniyor. Bu anlamda ülkelerin borsalarındaki iç dinamikler ve ülkelerin siyasi istikrar durumları, belirsizlikler olup olmadığı da dikkate alınıyor.

Dün Amerika’da Apple’le ilgili yapılan açıklamalar ABD borsalarını aşağı çekti. 0,50’nin üzerinde düşüş kaybeden Dow Jones’da Çin’deki virüs nedeniyle İphone üretimlerindeki aksamalardan etkilenmiş oldu.

Avrupa tarafına bakıldığında da Almanya’dan gelen makro ekonomik veriler negatif gelmeye devam ediyor. Korona virüsünün dünya genelinde ekonomik bir yavaşlamaya neden olmasından endişe ediliyor.

Bugün TCMB Para Politikası Kurulu’ndan gelecek faiz kararı merakla beklenirken Amerika’dan da Merkez Bankası tutanaklarının yayınlanma verisi beklenecek. 6.07’lerde dolaşan Dolar Kuru’nun önündeki direncin 6,10 olduğunu belirten analistler, bu direncin kırılamaması halinde doların 6’nın altına doğru gidebileceğini bekliyorlar.

Merkez Bankası son 4 toplantısında politika faizini 1200 baz puan düşürmüş ve yüzde 24 olan faiz oranını yüzde 12’ye düşürmüştü. Ocak ayındaki toplantı da 25 baz puanlık faiz indirimi yapan Merkez Bankası’nın bugün 25 ile 75 baz puan arası bir düşüş yapabileceği beklentisi var.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

12.30 İngiltere, ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi ve perakende satışlar

14.00 TCMB faiz kararı

16.30 ABD, ocak ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri,

16.30 ABD, ocak ayı Üretici Fiyat Endeksi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.