Gündem Haberleri

Mecliste kaç korona virüs vakası görüldü? 23 Nisan kutlaması için ne düşünülüyor?

Korona virüs salgınına rağmen yasama faaliyetlerine devam eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Başkanı Mustafa Şentop, bu sabah CNN Türk'te Hakan Çelik'in programına konuk oldu ve merak edilen soruları cevaplandırdı.

En merak edilen soru şüphesiz mecliste milletvekillerinden korona virüs testi pozitif çıkan bir vekilin olup olmadığıydı. Şentop’a 23 Nisan’da nasıl bir düzenleme yapılacağı ve meclisin faaliyetlerine devam edip etmeyeceği de soruldu.

Milletvekilleri arasında korona virüse yakalanan oldu mu?

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, şu ana kadar herhangi bir milletvekilinin korona virüse yakalanmadığını açıkladı. Meclisin son 10 gündür kesintisiz bir çalışma içinde olduğunu ve önemli yasaları kanunlaştırdığına dikkat çeken Şentop, “Bazı vekillerimizin belirli şikayetleri vardı. Biz de bunun üzerine testler yaptırdık. Bu testler sonucunda vekillerimizde pozitif bir vakaya rastlanmadı. Meclis çalışanları arasında 6 kişide korona virüs testi pozitif çıktı. Herhangi bir üzücü haberin gelmediğini söyleyebilirim. Sağlığına kavuşan arkadaşlarımızda var.” dedi.

TARİHTE BU KADAR HIZLI YAYILAN BİR SALGIN YOK

Tarihte salgınların yaşadığını ve şu an yaşadığımız salgının tarihtekiler için de en vahim ve en büyük olanı olduğunu söyleyen Şentop, daha önce de büyük salgınların olduğunu ama böylesine hızlı yayılan, kolay bulaşan bir salgının olmadığına dikkat çekti.

Salgının nasıl seyredeceği ve ne zaman sona ereceğiyle ilgili net bir bilgi olmadığını söyleyen Şentop, herkesin tedbirlere riayet etmesi gerektiğini ve bu salgını beraber atlatacağımızı ifade ederek “Biraz sabır ve azama dikkat gerekiyor bu süreçte.” dedi.

23 Nisan için nasıl bir kutlama düşünülüyor?

23 Nisan akşamı için geniş kapsamlı bir resepsiyonun salgın nedeniyle yapılmayacağını söyleyen Şentop, geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği “saat 21:00’de hep birlikte İstiklal Marşı okunsun” önerisinin toplum tarafından olumlu karşılandığını ifade ederek, İstiklal Marşı’nın hepimizi birleştiren bir değer olduğuna dikkat çekerek davetini tekrarladı. Kendisinin de 23 Nisan Akşamı TBMM bahçesinde olacağını ve burdan İstiklal Marşı’nı okuyacağını, bunun yeterli olmadığını ama salgın şartlarında etkili bir etkinlik olacağınını söyledi.

Meclisin bundan sonraki faaliyetlerinin devam edeceğini söyleyen Şentop, virüsün Türkiye’de yayılma durumuna göre önlemlerin arttırılabileceğini söyledi.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı