Gündem Haberleri

Mecliste dün akşam yaşananlar tartışmaya neden oldu

Bugün açık olan ve İnfaz Yasası görüşmelerinin devam ettiği mecliste dün akşam açıklanan sokağa tartışma yasağı tartışmalara neden oldu.

Muhalefetin yasağın açıklanma şekliyle ilgili sert eleştirilerde bulunduğu hükümet adına Ak Parti Grup Başkanvekili cevap verdi. İşte bugün mecliste yaşanan dün akşamki görüntülerden kaynaklanan tartışmanın detayları..

Sokağa çıkma yasağının açıklanış şekliyle ilgili ilk sözü açan İyi Parti Kocaeli Milletveki Lütfi Türkkan oldu. Türkkan, yasağın başlamasına 2 saat kala açıklanan kararın halkı paniğe sürüklediğini ifade ederek, vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayacağı yerlerle ilgili net bir bilgi olmamasının paniği arttırdığını savundu.  İnsanların aceleyle çoğunun maskesiz bir şekilde sosyal mesafeye uymadan sokaklara fırladığını söyleyen Türkkan, bıçakla yaralamaya varacak kavgaların çıktığını ifade etti. Yasakla birlikte hangi kurumların açık olacağı açıklansaydı böyle bir izdihamın yaşanmayacağını savundu.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’de hükümetin aldığı sokağa çıkma yasağının yerinde bir karar olduğunu ama açıklanma şeklinin yanlış olduğunu savunarak “48 saatlik bulaş 48 dakikada oldu” dedi. İnsnların hınca hınç marketleri doldurduğuna dikkat çeken Özel, insanların aceleyle maskede takmadıklarına dikkat çekerek, marketlerde bulduklarını almaya çalıştıklarını ifade ederek, burada suçlunun vatandaş değil hükümet olduğunu söyledi.

HDP Siirt  Milletvekili Meral Danış Beştaş’ta hükümete benzer yönde eleştiriler getirdi.

AK PARTİ’DEN ELEŞTİRİLERE CEVAP VERİLDİ

 

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, eleştirilen sokağa çıkma yasağının açıklanma şekliyle ilgili olarak, kararın Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle alındığını ifade ederek, virüsün tez zamanda def edilmesi için bu kararın alındığını ifade ederek, fırın, eczane, hastane gibi yerlerin açık kalmaya devam edeceğine dikkat çekti. Vefa Sosyal Destek Grupları’nın da vatandaşın hizmetinde olduğunu söyleyen Özkan, vatandaşın panik yapmasına gerek olmadığını söyledi.

Muhalefet Ak Parti’nin cevabının dünkü yaşananlardan uzak olduğunu ve genel doğruların dile getirilerek geçiştirilmeye çalışıldığını ifade etti. Sokağa çıkma yasağının doğru olduğuyla ilgili kimsenin bir itirazı olmadığını söyleyen muhalefet vekilleri, itirazın yasağın açıklanış şekline olduğunu söyledi.

Dün 21:30’da yasak açıklandıktan sonra 22:15’te yasakla ilgili genelgenin ayrıntıları açıklanarak fırınların açık olacağı konusuna açıklık getirilmişti.

 

 

Mert ÖNCÜ

Trakya Üniverstesi Mekatronik Mühendisliği bölümünü mezunuyum. Profesyonel haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı