Sağlık Haberleri

Maskesiz sokağa çıkma yasağı Türkiye geneline yayılıyor

Korona virüsle 2. aşamaya geçen Türkiye virüsün bulaşmasının önüne geçmek için ardı ardına tedbirler alırken, kurulan İl Pandemi Kurulları'da kentleri için özel kararlar alarak tedbirleri daha da sıkılaştırıyor.

Korona virüsle 2. aşamaya geçen Türkiye virüsün bulaşmasının önüne geçmek için ardı ardına tedbirler alırken, kurulan İl Pandemi Kurulları’da kentleri için özel kararlar alarak tedbirleri daha da sıkılaştırıyor. Bazı illerde pandemi kurullarının aldığı sokağa maskesiz çıkmanın yasaklanması kararı tüm Türkiye’de kabul görmüş gibi görünüyor ve şimdiye kadar 23 ilin benzer kararlar aldığı bir süreç yaşanıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın bir genelgeyle tüm Türkiye’de sokağa maskesiz çıkmayı yasaklayabileceği belirtilirken, 4 günlük sokağa çıkma yasağının başlamasıyla birlikte korona virüs sayılarının da düşüşe geçmesi bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük verileri attığı tweetlerinin her birinde iki şeye vurgu yapıyor. Bir doğru maske kullanımıyla maske takmak. İkincisi de 1.5 metrelik sosyal mesafeyi korumak.

Türkiye’de 23 ilde sokağa maskesiz çıkmanın yasaklanmasıyla beraber kolluk kuvvetleri ve zabıtalar yolda maskesiz gördükleri kişiyi gördüklerinde uyararak maske takmasını sağlıyorlar. Maskesiz sokağa çıkmanın cezası 250 liradan başlıyor 1000 liraya kadar çıkıyor. Ceza uygulaması özellikle maske takmamakta ısrar edenlere yazılıyor.

Sosyal mesafe kurallarını da inkar edenlerin uyarıldığı ve gerekirse ceza kesildiği belirtiliyor. Korona virüs salgını tam kontrol altına alınmışken sıkı tedbirler devam ettirilerek, virüste yeni vaka sayılarının binin altına düşürülerek virüsün bulaş riskini iyice azaltmak isteniyor.

Ayrıca bu hafta sonu yaşanacak 40 dereceye varan yüksek sıcaklıklar sonrası gelecek hafta sonu gelecek korona virüs verileri de oldukça merak ediliyor. Zira sıcaklığın virüsün bulaşma riskini zayıflattığı bilinen bir gerçek. Önümüzdeki hafta Türkiye’de hedefin vaka sayılarını binin altına düşürmek olduğu belirtiliyor.

23 İLDE YASAKLANDI

Adıyaman, Amasya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Karabük, Sakarya, Isparta, Kırklareli, Burdur, Siirt, Rize, Kayseri, Tunceli, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Eskişehir ve Uşak illerinde il Hıfzısıhha Kurulları’nı aldığı kararla sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Sokağa maskesiz çıkanlara da iki yüz elli liradan bin liraya kadar para cezası kesilmesinin önü açılmış oldu.

Maske yasağında özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  “Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız.” sözlerinin etkili olduğu ve Türkiye genelinde başlatılan bu uygulamanın daha da fazla ilde yaygınlaşması bekleniyor.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı