Kamu Haberleri

Maskelerin teslimindeki soruna Eczacılar Birliği’nden çözüm önerisi

Bir çok alanda maske takmak zorunlu hale geldi. Devlet aldığı bir kararla maskenin parayla satışını yasakladı. Fakat e-devletten başvuran vatandaşlar 10 gün geçmesine rağmen hala telefonlarına kod gelmediğini ve maskelerini alamadıklarını belirtiyorlar.

Devletin maske satışını yasaklaması ve her vatandaşa haftalık 5 adet 3 katlı cerrahi maske verilmesi kararının ardından e-devlet üzerinden başvuran bir çok vatandaşa maske alabilmesi için gereken kod hala gelmedi.

Maske konusunda yaşanan sıkıntının toplu taşımada, Pazar yerlerinde ve benzer toplu alanlarda maske takmanın zorunlu hale gelmesiyle birlikte daha sıkıntılı hale geldiğini söyleyen vatandaşlar, “Maskeyi parayla da alamıyoruz. Eczaneler satmıyor. Maske gelmediği içinde aynı maskeyi günlerce takmak zorunda kalıyoruz.” Dediler.

İlk başta PTT üzerinden maskelerin dağıtılması fikri vardı. Sonradan PTT üzerinden dağıtmaktan vazgeçen hükümet, maske dağıtım işini eczaneler üzerinden yapmaya karar verdi. E-Devlet üzerinden vatandaşlar maske talebinde bulundu. 20-65 yaş arası olan kişilere öncelik yüksek yaşta olanlara verilmek üzere maske verileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Perşembe gününe kadar 39 Milyon maske vatandaşımıza ulaştırılmış olacak.” demişti.

Konuyla ilgili konuşan Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, maskelerin teslimatında yaşanan sıkıntılardan dolayı eczacılarında sıkıntı yaşadığını belirterek, bir çok vatandaşın eczanelere gelerek kendilerine neden kod gelmediğini sorduğunu söyledi.

Türk Eczacılar Birliği olarak bir çözüm önerileri olduğunu söyleyen Çolak, dağıtılacak 5 adet maskenin yetersiz olduğunu ifade ederek, “Devletten istediğimiz 1 maske için bir fiyat belirlemesi ve o fiyatın üstünde satışı yasaklamasıdır. Böyle olursa eczaneler devletin belirlediği fiyattan maske satabilir ve vatandaşın sıkıntısını giderebilir. Kendine kod gelip eczaneden maske almaya gelen vatandaşın, daha fazla maske almak istediğinde devletin belirlediği fiyattan maskesini almasına izin verilmesi gerekiyor. Diyelim ki vatandaşa e-devletten mesaj gelmemiş ve maskesini alamıyor. Bu vatandaşın parasını vererek maske alma hakkı var. Çünkü otobüse, minibüse, Pazar yerine maskesiz giremiyor vatandaş şu anda.” Dedi.

Sağlık uzmanları da aynı maskenin birkaç gün üst üste takılmasının çok ciddi riskleri olduğunu belirterek vatandaşı bu konuda uyarıyor.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı