Gündem Haberleri

Manisa’da 5.2 şiddetindeki deprem korkuttu

Bugün akşam saatlerinde Manisa Kırkağaç’ta bir deprem meydana geldi. 5.2 şiddetindeki deprem özellikle İzmir olmak üzere çevre illerden de hissedildi. Depremin ardından gözler depremin merkez üssü Kırkağaç’a çevrildi.

Yerin 6 kilometre altında meydana gelen deprem Manisalıları sokağa döktü. Bölgedeki fay bir süredir hareketli ve daha önce de benzer depremler bölgede yaşanmıştı. AFAD bölgeden herhangi bir olumsuz ihbarın gelmediğini açıklarken, gelişmelerin de takip edildiğini açıkladı.
Manisa Valiliği’de benzer bir açıklama yaparak deprem bölgesinde herhangi bir olumsuz haberin olmadığını, can ve mal kaybı yaşanmadığını açıkladı.

Deprem uzmanları vatandaşları dikkatli olmaya çağırırken, bölgedeki faydaki hareketliliğin devam ettiğini ve buna benzer depremlerin yaşanabileceğine dikkat çektiler.

Türkiye genelinde önce Ege Bölgesi’nde başlayan depremlerin ardından, sonra Ankara’da ardından da Elazığ’da yıkıcı bir deprem meydana geldi. Son 2 gündür Van’da da 5 şiddeti civarında depremler meydana geliyor. Bu da Türkiye’nin depremsel olarak hareketli bir dönemde olduğunu gösteriyor.

Deprem uzmanları depremden korkmanın çözüm olmadığını depreme karşı önlem almanın gerektiğine dikkat çekerken vatandaşları bilinçli olmaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan Türkiye Büyük İstanbul Depremi’nin ne zaman olacağını tartışıyor. Deprem uzmanları bu konuda farklı fikirler beyan ediyorlar. Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul Depremi’nin 2045 yılına kadar vaktinin olabileceğini söylerken, başka deprem uzmanları 2030’a kalmadan depremin olacağı yönünde görüş beyan ediyorlar.

İstanbul’da son yaşanan deprem çok şiddetli olmamasına rağmen bir çok bina hasar görmüş ve 10’a yakın okul boşaltılarak yıkım kararı alınmıştı. Bu da İstanbul’da yapı stokundaki sorunları bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı