Kamu Haberleri

Mahkemeden iki garip FETÖ kararı

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) kritik isimlerine yönelik iki ayrı tartışmalı karara imza attı. Bu kararlardan ilki, 15 Temmuz hain darbe girişiminin teröristbaşı Fetullah Gülenden sonraki bir numaralı sanığı firari Adil Öksüzün yeğeni İsmail Öksüzü serbest bırakmasıydı. Mahkemenin, İsmail Öksüze iyi hal uygularken ileri sürdüğü gerekçe de tuhaftı: “Hakkında bir daha suç işlemeyeceği kanaati hasıl olduğu için iyi hal indirimi uygulanmasına karar verildi.” Mahkeme, Öksüz hakkında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına da (HAGB) karar verdi.

Mahkemenin FETÖnün Muğla subay imamı olarak faaliyet gösteren İsmail Öksüzün bir daha suç işlemeyeceği kanaatine varması eleştirilere neden oldu. Örgütteki kod adı Zeynel olan Öksüzün bylock kullandığı, örgüt için himmet toplaıdğı, Bank Asyaya para yatırdığı tespit edilmişti.

İsmail Öksüz, ByLock kullandığı halde ifadesinde “Ben Bylock kullandığımı hatırlamıyorum ama 15 gün girmiş görünüyorum” demişti. Mahkeme, İsmail Öksüze üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçundan ise 6 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi; İsmail Öksüz için TCKnın 221/5 maddesi uyarınca bir yıl denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasını da kararlaştırdı.


Aynı mahkeme, Türkçe kahraman anlamına gelen İngilizce hero yazılı tişörtüyle duruşmaya gelerek şov yapan ve böylelikle örgüt tabanına moral vermeye çalışan FETÖcü eski astsubay Gökhan Güçlüyü de bu suçtan beraat ettirdi. Güçlü, “Benim davranışım etik değildi. Pişman oldum” derken, adli emanete alınan hero yazılı tişörtünün kendisine verilmesini istedi.

15 Temmuzda Cumhurbaşkanı Erdoğana yönelik suikast timinde yer alan ve darbeden sonra menfezde yakalanan Güçlü, Erdoğana suikast girişimi ve iki polisin şehit edilmesine ilişkin davada hüküm giymiş ve 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Gökhan Güçlü, 17 Temmuz 2017de yargılandığı mahkemeye hero yazılı tişörtle gelerek Türkiyeye meydan okumuş ve örgüt üyelerine moral aşılamaya çalışmıştı. Güçlü ile tişörtü gönderen ablası hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği iddiasıyla dava açılmıştı. Cumhurbaşkanının avukatı Mustafa Doğan İnal, Güçlünün hero yazılı tişörtle geldiği duruşmada, “Bunlar devlete hala meydan okuyorlar. Tişörtün çıkarılmasını talep ediyorum” demişti. Ancak Güçlü, mahkemenin uyarısına rağmen tişörtünü değiştirmemişti.

KENAN KIRAN

Sabah
 

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı