Taşeron Haber

Liselerde yeni sınıf geçme sistemi geliyor!

Liselerde yeni sınıf geçme sistemi geliyor!
22 Şubat 2020 - 21:56

Bunun da eğitim seviyesini oldukça aşağı çekti. Milli Eğitim Bakanlığı bu gerçekler karşısında önlemler aldı ve yapılan toplantılarla eğitimciler bir araya gelerek neler yapılabileceğini konuştular ve bunlarla ilgili belirli kararlar alındı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sınıf geçme ve kalmayla ilişkin mevzuat düzenlemesine gittiklerini açıklayarak bu değişikliklerin detaylarını açıkladı. 1999 yılında kaldırılan sınıfta kalmanın, öğrenciler arasında çalışanla çalışmayan arasındaki farkın ortadan kalkmasına neden olduğunu ve çalışanında çalışmayanında sınıfını geçtiği bir sistemin oluştuğunu ifade etti.

Yeni alınan kararlarla liseyi bitiren bir öğrencinin belli yeterlilikler konusunda standartlara ulaşması gerektiği konusunda hemfikir olunduğunu söyleyen Bakan Selçuk, şu an ki sistemle 4 işlemi bilmeyen, okuduğunu anlama-yazmayla ilgili sıkıntısı olan çocukların bile liseden mezun olabileceğini belirterek buna karşı önlemler alındığını açıkladı.

120 öğretmen, okul müdürleri, il ve ilçe milli eğitimlerde çalışan yöneticiler ve velilerle bir araya gelerek Ankara’da toplantılar yaptıklarını açıklayan Bakan Selçuk, bu çalışmalar sonucunda bölgesel durumlarında göz önüne alındığını çerçeve bir taslak oluşturulduğunu söyledi.

Kuralları aniden değiştirip her şeyi alt üst etmek gibi bir niyetleri olmadığını söyleyen Bakan Selçuk, öncelikle pilot illerde yapılacak uygulamalarla sistemin deneneceğini, belli simülasyonlar yapıldığını, yeni sistemde her iki dönem notunun ortalamasının 50 olması, yada ikinci dönem notunun en az 70 olması gibi görüşler var. Böyle bir sistemde kaç öğrencinin geçebileceği, kaç öğrencinin kalacağı gibi modellemelerin yapıldığını, bununla ilgili bir yazılımın üretildiğini ve neler olabileceğini kestirebildiklerini söyledi.

Bakanın açıklamaları sonucu yeni sistemin nasıl bir sistem olacağıyla ilgili özellikle eğitimcilerin ve velilerin kafalarında bir çok soru işaretleri var. Üniversitelerden gelen şikayetlerin olduğu, kendilerine gelen bazı öğrencilerin düzgün bir el yazısının bile olmadığı yönünde tespitleri olduğu biliniyor. Bakan Selçuk, liseyi geçecek öğrencinin belli becerilere sahip bir öğrenci olmasının sağlanacağı bir sistem öngördüklerini söyledi.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.