Taşeron Haber

Koronavirüs durdurulamıyor: Can Kaybı 1771

Koronavirüs durdurulamıyor: Can Kaybı 1771
17 Şubat 2020 - 10:34

 

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen Korana Virüsü can almaya devam ediyor. Son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı 105 kişinin virüsten etkilenerek hayatını kaybettiği, 70 binin üstünde vaka sayısı olduğu ve bunlardan 10 bin civarının ciddi durumda olduğu bildiriliyor.

Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyaya yayılmaya başlayan Korona Virüsü ile ilgili tablo gitgide ağırlaşıyor. Ölü sayısının 2 bin civarına dayandığı virüs nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’de alarm durumunda ve virüsün önüne geçebilmek için çalışmalar yürütülüyor. Son olarak 100 korona virüs bulaşmış hastaya Ebola Aşısı yapılarak, etkili olup olmadığı araştırılmaya başlanmıştı.

Koranavirüse karşı aşı çalışmalarında en iyimser tablo Eylül ayında aşının çıkabileceğini söylerken virüsün enfekte olduğu insan sayısı da 100 bine doğru ilerliyor. Ölümlerin özellikle Hubey kentinde yoğunlaştığı belirtilirken, 12 Aralık’ta ortaya çıkan virüsten Avrupa ülkelerinde de ölümlerin başlaması tedirginliği iyiden iyiye artıyor.

Bir çok ülkede Çinlilerin ülkeye sokulup sokulmaması tartışılırken, bir yandan da Çin ekonomisine büyük darbe vuran virüs nedeniyle insanların Çin Menşei’li ürünleri sipariş etmekten çekindikleri tespit edildi. Virüsün Çin’den gelen kargolarla da bulaşabileceği açıklamaları Çin Merkezli alışveriş sitelerinin satışlarını büyük oranda etkilerken bir çok Çinli vatandaş işyerine gidemiyor.

Vaka sayısının 70 bini geçmesi ve ağır vaka sayısının 10 binin üzerine çıkması ölümlerin sayısını daha da artacağı endişelerini arttırırken, Korana Virüs’ten ölenlerin oranın virüse yakalananların yüzde 2’si kadar olduğu tespit edildi.

Korona Virüs’ün Çin’den sonra en çok ölüme neden olduğu ülke olan Hong Kong’da 50 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği tespit edildi. Şimdiye kadar virüse yakalanıp tedavi edilerek taburcu edilen vaka sayısının da 10 bin civarına yükselmesi virüsün aşısının bulunması ümitlerini artırıyor.

Maske takmadan sokağa çıkmanın yasak olduğu Çin’de sokaklar hayalet şehri andırmaya devam ederken, Amerika’nın da aşı bulma çalışmalarına devam ettiği belirtiliyor.  Korana virüsünün SARS virüsü kadar öldürücü olmadığı ama daha hızlı yayıldığı belirtilirken, Türkiye’de henüz bir korona virüs vakasına rastlanmadığı, Çin’den tahliye edilen Türklerin de taburcu edildiği ve virüsün bulaşmadığı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.