Dünya Haberleri

Korona Virüsü’nde güne damga vuran görüntü

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen Korona Virüsü’nde iyi ve kötü haberler bir arada geliyor. Önce iyi haberden başlayalım. Virüsten ölenler ve yeni vakalar 1 haftadır düşüş trendinde ve dün 24 saatte 114 kişinin ölmesi 23 Ocak’tan beri görülen en düşük ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti.

Dün 114 kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte ölü sayısı 2 bin 120’ye çıkarken vaka sayısı 75 bine dayanmış durumda. Virüsün çıktığı yer olarak belirtilen Wuhan kenti tamamen karantina altına alınmış durumda.

Dünkü kayıtlara göre 394 yeni vaka görüldü ki, bu da son 1 ayda virüste görülen en az rakamlardan biri. Bunda ya insanların virüse karşı daha üst düzey tedbir alması etkili oldu, yada korona virüsü etkisini yitirmeye başlıyor.

Hubei eyaleti dışındaki vakalarda 7 gündür düşüş olduğu belirtiliyor. Hubei ölümlerin yüzde 80’nin yaşandığı yer olarak kayıtlara geçmiş durumda. Taburcu edilen hasta sayısı 16 bin civarına ulaşırken Hubei’deki karamsar tablo hala sürüyor. Dünkü 114 ölümün 108 tanesi Hubei eyaletinde meydana geldi.

KORONA VİRÜSÜ KRONİK HALE GELEBİLİR

Çin Tıp Bilimleri Akademisi Başkanı Wang Chen ise yaptığı açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. Korona virüsünün kronik bir hastalığa dönüşme ihtimalinin olduğu ve buna karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Chen, Korona’nın tıpki grip gibi uzun süre insanlar arasında varlığını sürdüren bir hastalığa dönüşebileceğini söyledi.

Çin Polisi’nin AFP Ajansı tarafından çekilen görüntüleri güne damgasını vurdu. Çin’in Sincan Bölgesi’ndeki Altay civarındaki halkı bilgilendirmek için atlarla yola çıkan Çinli polis memurları ve sağlık ekiplerinin ağızlarındaki maskeler ürkütücü bir görüntü olarak kayıtlara geçti.  Çin’de yoğun yağan kar ekiplerin işini oldukça zorlaştırıyor.

Japonya’da limana yaklaştırılmayan gemide de ilk can kayıplarının yaşanmaya başladığı haberleri geliyor. 80 yaşındaki iki Japon Turist yakalandıkları Korona Virüsü’nün kurbanı oldu ve hayatlarını kaybetti. Gemiden tahliye edilen 314 Amerika Birleşik Devleti vatandaşının 14’ünde korona virüsünün tespit edildiği belirtiliyor.

Güney Kore’de de Corona hızlanarak yayılmaya devam ediyor. Ülkedeki vaka sayısı 82 kişiyi buldu.

Reha Akyürek

Bilgi Üniverstesi Elektronik Mühendisliği bölümünü bitiridim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı