Taşeron Haber

Korona Virüsün ilacı yada aşısı bulundu mu?

Korona Virüsün ilacı yada aşısı bulundu mu?
29 Mart 2020 - 10:18

Dünya Sağlık Örgütü aşıyla ilgili yaptığı son açıklamada “En erken 8 ayda çıkar” dedi. Büyük ülkelerden ‘virüsün ilacını bulduk’ tarzı popülist açıklamalar gelse de somut olarak ilacı bulan ve ölümleri durdurabilen bir ülke yok.

Geçtiğimiz günlerde Fransa korona virüs hastalarını yüzde 75 oranında iyileştiren bir ilaç bulduklarını ve bu ilacı yoğun bakım hastaları üzerinde denediklerini açıklamıştı. Geçen günkü açıklamadan sonra umut verici açıklamalar beklenen Fransa Başbakanı bugün yaptığı açıklamada Nisan’ın ilk 15 günün Fransa için çok zorlu geçeceğini ifade ederek, vakaların ve ölümlerin daha da artabileceğini söyledi.

Dün açıklama yaparak virüste etkili ilacı bulduk diyen Rusya’da da vakaların arttığı görülüyor. Rusya gerçek ölüm sayılarını açıklamamakla ve Korona Virüsten ölen hastaların zatürreden ölmüş gibi kayda almakla suçlanıyor. Rusya bu iddialarla ilgili net bir açıklama yapmadı.

Çin’in virüsün ilacını bulmuş olabileceği iddiaları da yine çokça konuşuluyor. Çin’in vaka ve ölümleri nasıl durdurduğunu anlamaya çalışan diğer ülkeler tele konferans yöntemiyle Çinli Doktorlarla görüşerek onların görüşlerini alıyorlar.

Virüsün ilk görüldüğü yer olan Wuhan’da hayat aşamalı olarak normale döndü denilse de, toplu taşımalara maskesiz girmenin hala yasak olduğu ve ülkede 2. dalga virüsün gelmesinden endişe ediliyor.

Türkiye’de de ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bu anlamda TUBİTAK ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği yapıyor. Öte yandan bu alanda çalışmak isteyen üniversite ve bilim insanlarına gerekli kaynakların ayrılacağına dair açıklamalar yapıldı.

29 Mart itibariyle dünya genelinde tabloya bakıldığında virüs hızla yayılıyor ve enfekte olduğu insan sayısı hızla artıyor. Dünya genelinde vaka sayısının 600 bini geçtiği Covid-19’dan dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı da 30 bini geçti.

Dünyanın başına bela olan bu virüsle mücadele etmenin en iyi yolu ona yakalanmamak. En baştan tedbirleri sıkı alarak evde kal kuralına uyulduğunda virüs sizden uzak kalabilir.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.