Taşeron Haber

Korona Virüsün belirtileri gün gün açıklandı! En kritik belirtiler 7. Günde

Korona Virüsün belirtileri gün gün açıklandı! En kritik belirtiler 7. Günde
20 Mart 2020 - 4:00

Bu bilgiler ışığında araştırmalarını hızlandıran dünyadaki diğer bilim insanları Korona Virüsle ilgili belirtileri gün gün gösteren bir çizelge hazırladılar. Hazırlanan çizelgeye göre Korona Virüste en kritik gün 7. Gün olarak dikkat çekiyor. En net semptomların görüldüğü 7. Gün hastalık iyiden iyiye kendini gösteriyor ve vücudun direncini kırmaya başlıyor. Bir hastanın ortalama 22,5 günde taburcu edildiğinin tespit edildiği araştırmalarda, ortalama ölüm süresi de 18,5 gün olarak dikkat çekiyor.

Herkesin merakla aradığı Korona Virüsün belirtileri nelerdir aramalarında en belirgin belirtiler olarak ateş, kuru öksürük ve halsizlik dikkat çekiyor. Nadiren bazı vakalarda 1-2 gün süren ishal vakalarının olduğu da belirtiliyor.

Asya’da başlayıp sonradan Avrupa’ya ilerleyen Korona Virüsle ilgili Çin’de yapılan araştırma sonuçlarına göre hastalığın en erken belirtisi olan yüksek ateşin 12 gün boyunca sürdüğü belirtiliyor. Öksürüğün sürekli devam ettiği hastalıkla ilgili olarak özellikle 7. Güne dikkat çekiliyor.

Korona Virüs Gün Gün Belirtiler

İlk Gün: Vakalarda önce kas ağrısı başlıyor, ardından kuru öksürük semptomu ve devamında yükselen ateş dikkat çekiyor. Halsizliğinde beraberinde yaşandığı ilk günde nadiren de olsa bulantı yada ishal vakaları görülebiliyor.

Beşinci Gün: Hastalığın 5. Gününde hasta 60 yaşın üstündeyse veya kronik bir rahatsızlığı varsa nefes darlığı baş göstermeye başlıyor. Nefes darlığı günler ilerledikçe ilerliyor ve hastaneye kaldırılmayı gerektirecek seviyelere geliyor.

Yedinci gün: Yedinci günde nefes darlığı öyle bir dayanılmaz hale geliyor ki hastanelik ediyor. Şiddetli yaşanan nefes darlığına göğüs ağrısı da eşlik ediyor. Bu dönemde hastaların dudaklarında ve yüzünde mavimsi bir renk değişimi yaşandığına dikkat çeken uzmanlar bu durumlarda mutlaka hastaneye başvurulmasını istiyorlar. Eğer işler olumlu gidiyorsa 7. Gün büyük bir iyileşme günü olarakta öne çıkıyor. İyileşmeye başlayan hastaların 7. Günde karantinadan çıkmaya başladığı belirtiliyor.

Sekizinci Gün: Tablo olumsuzsa eğer 8. Gün hastalar için çok zorlu geçiyor. Akciğerler görevini tam yapamaz hale geliyor ve Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS) ortaya çıkmaya başlıyor.

Onuncu gün: Hastanın durumu onuncu günde yoğun bakımlık bir hale geliyor. Tablo gittikçe kötüleşiyor.

 

On ikinci gün: Bu günde eğer hasta iyileşiyorsa ateş belirtileri sona eriyor ve hastada iyiden iyiye kendine geliyor. Tablo kötüyse yoğun bakımda solunum destek ünitesine bağlanmaya varan bir süreç başlıyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.