Gündem Haberleri

Korona Virüsü biyolojik silah mı? Uzmanlar konuştu

Dünyayı kasıp kavuran ve şimdiye kadar 42 ülkede görülen Korona Virüs ile ilgili bir çok komplo teorisi ortaya atıldı. Bunlardan en önemlerinden ve toplum tarafından en çok konuşulanlarından biri de, virüsün bir biyolojik silah olduğu.

Sosyal Medya’da çıkan Wuhan’da bulunan bir gölde bir füzeye rastlandığı gibi iddiaların güçlendirdiği Korona Virüsü bir biyolojik silah tezi, konunun uzmanı Türk bir hekim tarafından değerlendirildi. Türk hekim virüsün bir biyolojik silah olup olmadığı iddialarıyla ilgili net konuştu.

Korona Virüs’ün biyolojik silah olduğuna dair üretilen tezler Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Tolga Sütlü’ye soruldu. Hücrelerin genetik yapısı ve virüslerin genetik dizilimleri üzerine bir çok araştırması olan Tolga Sütlü bu konu da çok net konuştu. Korona Virüsü’nün kesinlikle bir biyolojik silah olmadığını söyleyen Sütlü, bunun gen dizilimine bakıldığı zaman insan eliyle yapılan bir müdahalenin olmadığının görüldüğünde anlaşılır olduğunu söyledi.

Korona Virüsü’nün bir biyolojik silah olması halinde Çin’in bunu 2 günde rahatlıkla tespit edip, dünyaya göstereceğini söyleyen Sütlü, virüsün çok öldürücü bir virüs olmadığını fakat hızlı yayılan bir virüs olduğunu, kuluçka süresinde bile bulaşma riski olduğunu belirterek bu kadar sıkı önlemlerin alınmasının nedeninin virüsün yayılmasını engellemek olduğunu söyledi. Bu tarz virüslerin çok yayıldığı zaman mutasyon geçirdiklerini ve daha da güçlendiklerini söyleyen Sütlü, bu nedenle Korona Virüs’ün tedavisinin bir anca bulunması için ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.

Corona Virüs’ün bir biyolojik silah olup olmadığını anlamanın teknik uzmanlıkla görülebileceğini, bunun bir resimde montaj olup olmadığını anlamak kadar kolay bir şey olduğunu söyleyen Sütlü, korona virüsün korkutucu bir virüs olduğunu ama öldürücü bir virüs olmadığını söyledi.

Korona virüsten ölümler dünyada yüzde 2-3 seviyelerinde bulunuyor ve Korona Virüsü’ne yakalanıp ta taburcu edilen hasta sayısı 20 binin üstünde. Virüse her yakalan ölüyor gibi bir algının oluştuğu toplamdaki bu algının korkudan olduğunu söyleyen uzmanlar, tedbirli olunması halinde virüsle baş etmenin zor olmadığını belirtiliyorlar.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı