Taşeron Haber

Korona Virüste Plazma nakli tedavisi başarılı oluyor mu?

Korona Virüste Plazma nakli tedavisi başarılı oluyor mu?
15 Nisan 2020 - 0:28

78 yaşındaki bir kadının durumunun kötüleşmesi üzerine, Turizm sektöründe çalışan ve korona virüsü atlatarak plazma bağışında bulunan bir kişiden alınan plazmalar nakledildi. 78 yaşındaki kadında hızlı bir iyileşme görülmeye başlandı ve kadın hasta korona virüsü yenerek test sonucu negatif çıktı.

MART AYINDA KORONA VİRÜSE YAKALANAN HASTA UMUT OLDU

Konuyla ilgili açıklama yapılan hastane yetkilileri, Mart ayında yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran turizm sektöründe çalışan Çağlar Çolak isimli bir vatandaşın, şikayetlerinin artması üzerine vurduğu başka bir hastanede yapılan Korona Virüs testi pozitif çıktı. Hastanede bir süre tedavi edilen Çağlar Çolak’ın tedavi daha sonra evinde devam etti ve 14 günlük karantina süresinden sonra yapılan testlerinden sonra virüsü yendiği tesbitine bulundu.

İYİLEŞTİKTEN SONRA PLAZMA BAĞIŞINDA BULUNDU

Çağlar Çolak virüsü atlattıktan sonra, kanında oluşan antikorların alınması için plazma bağışçısı olmayı kabul etti. 10 Nisan tarihinde Akdeniz Üniversitesi’ne giden Çağlar Çolak, immün plazma yönteminde kullanılması için plazma bağışında bulundu.

78 YAŞINDA YAĞUN BAKIMDAKİ HASTAYA ŞİFA OLDU

Alınan plazma daha sonra yoğun bakımda yatan 78 yaşındaki bir kadın hastaya nakledildi. Konvelesan Plazma adı verilen plazma verildikten sonra takip altına alınan kadının durumunda bir iyileşme olduğu görüldü. Kronik rahatsızlığı olan kadının rahatsızlığıyla ilgili sıkıntısının olduğu ama korona virüsle ilgili bir sıkıntısının olmadığı belirtiliyor. Kadın hastanın son yapılan Covid-19 testinin negatif çıktığını açıklayan Akdeniz Üniversitesi yetkilileri, Sağlık Bakanlığı’nın onay vermesinden sonra plazma tedavisinin Akdeniz Üniversitesi’nde uygulanmaya başladığını söylediler.

KIZILAY PLAZMA TEDAVİSİYLE İLGİLENİYOR

Bugünde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasında bahsettiği gibi Kızılay’ın plazma nakliyle ilgili çalışmaları olduğunu ve iyileşen hastalardan alınan iyilik perisi antikorların yoğun bakımdaki hastalara verilerek tedavi edilmesini amaçlayan bir yöntem olduğunu söylemişti.

Kızılay’ın iyileşen korona virüs hastalarını plazma bağışı yapmaları için davet ettiği biliniyor. Plazma tedavisiyle ilgili Türkiye genelinden gelen son haberler genelde tedavinin başarılı olduğunu gösteriyor. Bu tedavi yönetiminin önümüzdeki günlerde daha da çoğalması ve daha fazla hastaya umut olması bekleniyor.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.