Dünya Haberleri

Korona virüste can kaybı 2 bini aştı

Korona virüste tablo gitgide ağırlaşıyor. Dün açıklanan verilerde Çin Anakarası’nda bir günde virüse yakalanan kişi sayısının ilk kez 2 binin altına indiği söylense de virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti.

Ayrıca virüse yakalanmış 74 bin hastadan 12 bininin durumu ciddi. Çin dışında başka ülkelerde de can kayıplarının yaşanması virüsün dünyaya yayılması endişelerini daha da artırıyor.

80 YAŞ ÜSTÜ ÇOK RİSKLİ

Salgına yakalanarak tedavi edilerek taburcu edilenlerin sayısı neredeyse 15 bine ulaşırken, müşahede altında bulunanların sayısı 135 bin civarında.. Taburcu edilenlerin çoğunun 40 yaş altındaki kişiler olduğu tahmin ediliyor. Zira dün yapılan bir açıklamayla virüse yakalanan 44 bin kişinin verileri açıklanmış ve virüsü gençlerin kolay atlattığını, 80 yaşından büyüklerde ve sağlık çalışanlarında öldürücü etkisinin olduğu açıklanmıştı.

Çin hükümetinin yaptığı açıklamalarla halkı rahatlatmaya çalışma çabasına rağmen bilançonun her geçen gün daha da korkunç bir hal alması herkesi düşündürüyor.

Ölümlerin en çok Hubey kentinde olması dikkat çekiyor. Wuhan’a bağlı Hubey’de 2 bin ölümün neredeyse 1700 kişisi gerçekleşmiş durumda.

ÜLKELER VATANDAŞLARINI TAHLİYE EDİYOR

Bir yandan da virüs nedeniyle Japonya’da sahile yaklaştırılmayan gemiden ülkeler kendi vatandaşlarını tahliye etmeye başladılar. Dün Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore kendi vatandaşlarına alarak ülkelerine götürdüler ve burada 14 günlük bir karantinaya soktular.

AŞI EN İYİ İHTİMAL EYLÜL AYINDA

Dünya Sağlık Örgütü Korona virüsüyle ilgili alarm durumuna geçse de henüz korona virüsü aşısı çalışmalarıyla ilgili detaylı bir açıklama yok. Aşıyı yapabileceğini söyleyen ülkelerde en iyi ihtimalle Eylül ayında aşının çıkabileceğini işaret ediyor.

Son 24 saatte virüsten ölenlerin sayısı 138. Bu sayı geçtiğimiz günlerde 200’ün üzerine çıkmıştı. Bu da virüsün yayılma hızındaki düşüşü işaret ediyor.

TÜRKİYE’DE VİRÜSE RASTLANMADI

Türkiye Korona virüsüyle ilgili tedbirleri almış durumda. Wuhan eyaletinde bulunan Türk vatandaşları getirilmişti. Bu kişilerin 14 günlük karantina süreleri bitti ve taburcu edildiler. An itibariyle ülkemizde Korona Virüsü tanısı konulmuş herhangi bir hasta bulunmuyor. Havalimanlarında kurulan termal kamera sistemlerinin bu anlamda başarılı bir sınav verdiği söyleyebilir.

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı