Sağlık Haberleri

Korona Virüs’le ilgili okullarda tedbirler alındı

Dünya genelinde yayılan ve her geçen gün görüldüğü ülke sayısı artan Korona Virüsü’yle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’da harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı’yla koordineli yürütülen çalışmalarla virüse karşı nasıl önlem alınmasına dair broşürler ve uyarıcı yazılar hazırlandı ve okullarda öğrenci ve öğretmenlere yönelik korona virüsüyle ilgili bilgilendirme faaliyetlerinin yürütülmesine karar verildi.

Bu kapsam 81 ilin İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine okullara iletilmek üzere gerekli resmi yazışmalar ve broşürler gönderilerek, okullarda öğretmenlerin ve ardından öğrencilerin bilinçlendirilmesi çalışmalarına başlandı.

BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çin’de ortaya çıkan ve Türkiye’nin komşu olduğu bir çok ülkede görülmeye başlayan Korona Virüsü’nün Türkiye’de de görülme ihtimaline karşın, Milli Eğitim Bakanlığı bir dizi önlem almayı uygun gördü. Virüsün İran ve Irak’ta da görülmesinden sonra Türkiye aldığı tedbirleri hızlandırmaya başladı. İran’la sınır kapılarını kapatan Türkiye bir yandan da yurt içinde bilinçlendirme çalışmalarını yürütmeye başladı.

GİRİŞ ÇIKIŞLARA AFİŞLER ASILDI

Okullara gönderilen afişleri öğrencilerine dağıtan öğretmenler, virüsten nasıl korunulması gerektiğiyle ilgili öğrencileri bilgilendirdi. Tüm okulların giriş ve çıkışlarına asılan bilgilendirici afişlerle hem öğrencilerin hemde velililerin bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Yeni Korona Virüs Enfeksiyon riskini azaltın başlıklı uyarıda şunlara yer verildi.

*Ellerini sabunla sık sık yıkayın ve en az 20 saniye ovun. Su yada sabun yoksa alkol bazlı el antisemptimtleri kullanın

* Öksürme ya da hapşırma esnasında ağzınızı tek kullanımlık mendillerle örtün. O an yanınızda mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın. Kullandığınız mendili çöpe atıp hemen ellerinizi yıkayın.

* Soğuk algınlığı ve grip olan kişilerle yakın temas kurmayın. Korona virüsü grip ile karıştırılmamalıdır. Gripte kullanılan ilaçlar korona virüste etkin değillerdir.

VELİLER UYGULAMADAN MEMNUN

Bunun yanı sıra Bakanlık tarafından hazırlanan bir formun aile hekimi tarafından sağlık kontrolünden geçirildikten sonra doldurulması istendi. Bu çalışmayla söz konusu bir virüs vakasının önceden tespitinin sağlanması amaçlanıyor. Veliler tarafından olumlu karşılanan bu tedbirler, bilinçlenmenin çok önemli olduğu yönünde hem fikir olunduğunu gösteriliyor.

Korona virüs ile ilgili şimdiye kadar Türkiye’de görülen bir vaka bulunmuyor.

 

Kerem Dinç

1990 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde doğdu. 2008 yılından itibaren ekonomi ile ilgilenmektedir.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı