Taşeron Haber

Korona Virüs Türkiye’de Ramazan Bayramı’na kadar gündemden çıkacak mı? Virüsün bulaştığı doktor konuştu

Korona Virüs Türkiye’de Ramazan Bayramı’na kadar gündemden çıkacak mı? Virüsün bulaştığı doktor konuştu
12 Nisan 2020 - 17:09

Türkiye’nin Korona Virüsle tedavisinde başarıdan git gide emin olunduğu yönünde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sözleriyle ortaya çıkmıştı. Bugünde Korona Virüse yakalan ve evinde karanti altında olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı’nın açıklamaları gündeme damgasını vurdu. Virüsün yakın zamanda pik yaşayacağını söyleyen Yağcı’ya göre Ramazan Bayramı’nda korona virüs gündemimizden çıkacak ve Türkiye virüse karşı zafer ilan edecek.

Dr. Ahmet Faruk Yağcı’ya göre Türkiye’nin korona virüsle mücadelede çok iyi olduğunu açıklayarak, Türk hekimlerin para pul hesabı yapmadan bu dönemde canla başla çalıştıklarını ifade etti.

VİRÜS NİSAN SONU GİBİ PİK YAPAR

Sosyal medya üzerinde yaptığı canlı yayınla yaşadıklarını anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Faruk Yağcı, sosyal medya üzerinden yaptığı canlı yayınla korona virüsle ilgili bilgilerini paylaştı. Virüs nedeniyle şu anda evinde karantina altında tedavisinin sürdüğünü söyleyen Yağcı, korona vaka sayılarında ay sonuna doğru büyük bir artış olacağını düşündüğünü ve 25 Nisan gibi hastalığın pik yapacağını tahmin ettiğini söyledi.

Türkiye’nin tedavide çok yol aldığını söyleyen Yağcı, korona virüsle ilgili hasta takipleriyle ilgili belki de ayağı da gelen hastaların evine yollanarak takip edileceğini ifade ederek, 17 Nisan’dan sonra vakalarda bir artış yaşandıktan sonra pik yapıp geri döneceğini tahmin ettiğini söyledi.

TÜRKİYE’DE VAKALARIN YÜZDE 70’İ HAFİF SEMPTOMLARLA ATLATIYOR
Türk insanının bağışıklık sisteminin güçlü olduğunu söyleyen Doktor Yağcı, kendisinin durumunu da şöyle anlattı: “Zaman zaman öksürüklerim oluyor. Ama genel durumum şu an iyi. Hepimizin koronaya karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Ben hastalığımın 5. günündeyim ve benim evde karantina altında olmam hastalığı bulaştırma riskimi ortadan kaldırıyor. Bunu başarabilirsek virüs kişiden kişiye bulaşamazsa o zaman başarılı oluruz. Türkiye’de vaka sayılarına baktığınızda ölüm oranının oldukça düşük olduğunu görüyorsunuz. Şu an Türkiye’de ölüm oranı yüzde 2’lerde seyrediyor. Ülkemizde virüse yakalanan kişilerin yüzde 70’i virüsü hafif semptomlarla atlatırken, yüzde 20’sinde ciddi belirtiler oluşuyor.” dedi.

“ÜMİTLİYİM,RAMAZAN BAYRAMI’NDA DÖNÜŞÜM OLACAK”

Ramazan Bayramı ile birlikte koronayla ilgili bir dönüşüm olacağına inandığını söyleyen Dr. Yağcı, doktorların artık kokusundan korona vakalarını tanıyacak hale geldiğini ifade ederek, kendinde belirtileri hissedenlerin doktora başvurmaları gerektiğinin önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de vatandaşların hekimlerinin sözünü dinleme oranı yüksek olduğu için, tedavinin gayet başarılı gittiğini söyleyen Dr. Yağcı, “Karamsar senaryolar yazmayalım. Ramazan Bayramı’na kadar bir dönüşüm olacak. Ben Ümitliyim.” dedi.

 

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.