Gündem Haberleri

Korona Virüs Türkiye’de: İlk ölüm vakası açıklandı

Tüm Türkiye artık her gece Sağlık Bakanı tarafından gece yarısı 12’den önce açıklanacak verilere kilitlenmiş durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beklendiği gibi Twitter’den değil kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

VAKA SAYISI 98’E ÇIKTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kameraların karşısına geçmesi her zaman önemli bir gelişmeyi aktaracağı anlamına geliyor. Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına göre 47 olan vaka sayısı son 24 saatte 51 kişi artarak 98 kişiye ulaştı.

TÜRKİYE’DE İLK KAYIP YAŞANDI

Sağlık Bakanı’nın açıkladığı ve üzücü olarak tanımladığı bir diğer açıklamada Türkiye’de korona virüs kaynaklı ilk ölümün yaşandığıydı. “Bunu hem Sağlık Bakanı olarak, hem de bir hekim olarak açıklamak istiyorum.” Diyerek sözlerine devam eden Bakan Koca, “Bir hastamızı kaybettik.” Dedi.

Sağlık Bakanı ölen vatandaşın 89 yaşında bir erkek olduğunu ve hastalığın Çin temaslı bir çalışanından kaptığını söyledi.

Korona Virüsün niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biri olduğumuzu söyleyen Fahrettin Koca, Türkiye’nin kendini tamamen yalıtmasının imkansız olduğunu, yaşlıların yüksek risk grubunda olduklarının Türkiye’deki vakalarda da görüldüğünü ifade ederek, üzüntü verici kayıp haberini kamuoyuyla paylaştı.

Ölen kişiye Allah’tan rahmet dileyen Fahrettin Koca, üzüntülü ailesine de başsağlığı diledi. Tüm halkı harfiyen tedbirlere uymaya çağıran Bakan Koca, 1,5-2 ay herkesten şartlarını düzenleyip direnmesini istedi.

Sonuçları pozitif çıkan bir çok hastanın durumunun iyiye gittiğini söyleyen Bakan Koca, hastalara gerekli solunum destek tedavilerinin verildiğini söyledi.

HASTALIĞIN PİK YAPMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

NTV canlı yayınına bağlanan Bilim Kurulu üyelerinden biri, Türkiye’de hastalığın bir anda pik yapmasının önüne geçilmeye çalışıldığını ifade ederek, bu nedenle son günlerdeki sert tedbirlerin alındığını ifade etti. Türkiye’de vakaların kontrol altına alınması halinde virüsün yayılımının duracağını ve halkın rahat bir nefes alacağını söyledi.

AVRUPA’DAN TÜRKLER GELİYOR

Öte yandan umreden dönen vatandaşlar ve yurtdışından dönen diğer vatandaşların yurtlara yerleştirilme süreci devam ediyor. Bu akşam Avrupa’dan gelen Türk vatandaşlarını taşıyan uçaklar ard arda Türkiye’ye iniş yaptı ve Kocaeli’de dahil bir çok ildeki öğrenci yurtlarına Avrupa’dan gelenlerin 14 günlük karantina sürecine alınacağını söyledi.

 

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı