Taşeron Haber

Korona Virüs Türkiye Haritası yayınlandı

Korona Virüs Türkiye Haritası yayınlandı
11 Nisan 2020 - 14:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dünkü basın toplantısında da gösterdiği vakaların en çok olduğu haritalara benzer bir harita sistemiyle Türkiye’nin tamamını kapsayan bir harita yayınlandı.

https://geomatic.org/koronavirus/ sitesinde yayınlanan haritaya göre Türkiye’de özellikle İstanbul dikkat çekerken, dikkatimizi çeken bir diğer ayrıntı da Karadeniz’de yer alan şehirlerin bir çoğunda kırmızı renginde vaka yoğunluğunu gösteren renklerin mevcut olduğu.

Vatandaşların benim semtimde yada mahallemde korona virüs vakası var mı tarzında sorularına yanıt olmayı hedefleyen sitedeki harita yaklaştırılacak ilçe ve mahallelerde görülebiliyor.

Sağlık Bakanlığı verilerinden yola çıkarak bir harita hazırlayan https://geomatic.org/koronavirus/ isimli site virüsün yoğun olarak görüldüğü yerleri gösteren bilgiler içeriyor. Bilgilerin doğruluğuyla ilgili Sağlık Bakanlığı verilerini gösteren sitedeki görüntüye göre Büyükşehirler’deki vaka yoğunlukları özellikle belli şehirlerde toplanıyor. Örneğin Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Trabzon, Rize, Giresun gibi illerdeki kırmızı alanlar dikkat çekiyor. Diğer bir çok Büyükşehir’de bu kırmızı alanlar görülmezken Karadeniz’de bu denli çok olmasının nedeni araştırılıyor.

Bakanlık il ve ilçe bazlı vaka sayılarını da paylaşmaya başladıktan sonra vatandaşlar oturdukları yerlerde kovid-19 hastası olup olmadığını merak etti.

Vakaları dört bölüme ayıran site kırmızı renkte gösterdiği yerleri virüs yoğunluğunun fazla olduğu yerler olarak gösterirken, mor renkle de vaka sayısının daha az olduğu bölgeler gösteriliyor. Sarı bölgelerde ise korona virüse yakalanmış ama hastanede yatmayan vakaların gösterildiği belirtiliyor.

Yayınlanan haritada İstanbul’daki vaka yoğunluğunun ne kadar fazla olduğu dikkat çekerken, haritadaki bilgilerle ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan bir açıklama gelip gelmeyeceği de merak konusu oldu.

Bakan Fahrettin Koca’nın elinde tuttuğu levhalarla gösterdiği virüsün Türkiye üzerindeki dağılımını gösteren haritalar şu ana kadar dijital ortama aktarılmadı. Bu nedenle çekilen fotoğraflardan vakaların nerelerde daha yoğun olduğu anlaşılmaya çalışılıyor.

Sitedeki bilgilerde özellikle şehir merkezlerinin olduğu noktaların sarı renkte olduğu görülürken, belirli ilçelerinde sarı renge boyandığı ve diğer ilçelerden daha ön plana çıktığı görülüyor.

Siteyi kuran yazılımcılar Sağlık Bakanlığı yeni veriler açıkladıkça sitenin güncelleneceği bilgisini paylaştılar.

Türkiye ve Dünyayı yakından takip eden bir aile olarak Türkiye, İstanbul’dan Türkiyeden ve dünyadan tüm haberleri, son dakika gelişmelerini ve haber niteliği taşıyan tüm bilgileri okuyucularımızla paylaşmak ve onlara doğru ve tarafsız haberleri sunmak amacı ile yola koyulduk.