Ekonomi Haberleri

Korona Virüs önlemleri kuyumcu sektörüne darbe vurdu!

Korona Virüs kuyumcuları vurdu. Dünyada salgın haline gelen ve Türkiye’de düğün salonları da dahil bir çok iş yerini kapattıran virüs nedeniyle kuyumcular zor günler yaşıyor.

Tam düğün sezonun başlayacağı ve Ramazan Öncesi nişan ve düğünlerin yoğunlaşacağı dönemde, kuyumcuların beklentilerini alt üst eden Korona Virüs nedeniyle zor günler yaşayan esnafın durumu çok iç açıcı değil.

Virüsün geçmesini ve her şeyin normalleşmesini bekleyen esnaf virüs nedeniyle ailelerin kendi aralarında nişanlar yaptığını belirterek, bu tür nişanlarda da 2 çift bilezik bir küpeyle takı olayının gerçekleştirildiğini ve bunun bir ritüele dönüştüğünü söylüyorlar.

KUYUMCU SEKTÖRÜ EKONOMİK OLARAK ZORDA

Altına düşkünlüğüyle bilinen Adana’da Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman yaptığı açıklamalarda, satmayı umdukları metrelik zincirlerin ve setlerin şu an sadece vitrinleri süslediklerini ifade ederek virüs bitip hayat normalleşene kadar kuyumcu sektörünün ekonomik ve sosyal olarak sıkıntılı bir süreç yaşayacağını söyledi.

DÜĞÜN SALONLARIN KAPATILMASI SEKTÖRÜ BİTİRDİ

Özellikle düğün ve nişan sezonuna gelen virüs nedeniyle bir çok iptalin yaşandığını, düğün salonlarının kapatılmasının beklentileri boşa çıkardığını ifade eden Başman, altın fiyatlarının da virüs nedeniyle yüksek seyretmesinin sektöre darbe vurduğunu söyledi.

RAMAZAN ÖNCESİ BÜYÜK BEKLENTİLER VARDI

Ramazan ayı öncesi büyük bir iş beklentileri olan kuyumcuların hayallerini korona virüs boşa çıkarttı. Dünyada 13 binden fazla insanın ölümüne neden olan virüs nedeniyle Türkiye’de düğün ve nişanlar iptal edildi, aileler kendi aralarında göstermelik nişanlar yapmaya ve çok para harcamadan çift bilezik takarak takı işini halletmeye başladılar.

ALTIN ALIMLARI SEMBOLİK HALE GELDİ MİNİMUMA DÜŞTÜ

Virüsün bitmesinden sonra sektörde pozitif şeyler beklediklerini söyleyen Başman, takı konusunda düğün yapacak biri 2 metre zincir, bir set, küpe, çift bilezik ve yüzük alırken şimdi bu alımların asgariye düştüğüne dikkat çekerek sembolik bir hal aldığını ifade ederek, metrelik zincirlerin vitrinleri süslemekle kaldığını ifade etti.

2020 ZOR BİR YIL OLACAK

Araştırmalara göre korona virüs sebebiyle ülkelerin ekonomileri ciddi oranlarda etkilenecek ve ülkelerin büyüme oranları yarı yarıya düşecek. Geçtiğimiz günlerde dünyadaki 2020’deki büyüme beklentisi yüzde 2’den yüzde 1’e çekilmişti.

 

Yeşim Toprak

Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı