Kamu Haberleri

Korona Virüs nedeniyle okullar tatil edilecek mi?

Türkiye’de Korona Virüs vakasının görülmesi ve dün Sağlık Bakanı’nın gündüz yaptığı toplantıda Okullar Tatil edilecek mi? İlgili sorulara bunu Milli Eğitim Bakanlığı’yla görüştükleri yönündeki açıklaması üzerine bütün gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na ve bugün yapılacak Bilim Kurulu Toplantısı’na çevrildi.

Bilim Kurulu’ndan okulların tatil edilip edilmeyeceğiyle ilgili nasıl bir karar çıkacağı merakla beklenirken, dün akşam Twitter üzerinden bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların tatil edilip edilmemesi hususuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’yla görüştüklerini ve resmi kaynaklar dışında hiçbir kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamanın dikkate alınmamasını istedi.

Dün Star TV Ana Haber Bülteni’nde canlı yayına katılan Bilim Kurulu Üyelerinden bir profesör, Korona Virüsle ilgili Nazlı Çelik’in sorularını cevaplandırdı. Okulların tatil konusunun sorulduğu Bilim Kurulu üyesi, okulların tatilini gerektirecek bir durumun an itibariyle olmadığını söyledi. Okulların tatil edilmesi için virüsün bir salgın haline gelmesi ve Türkiye’nin birkaç yerinde görülmesi halinde gereklilik olabileceğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi,bu konuda şu an için tatil olmayacağını söyledi.

ARA TATİL ERKENE ÇEKİLEBİLİR

6 Nisan’da başlayıp 10 Nisan’da bitecek bir ara tatil var Milli Eğitim Bakanlığı’nın yıllık çalışma planında. Bugün toplanan Bilim Kurulu’nun bu ara tatili erkene çekme gibi bir önerisi olabileceği belirtiliyor.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın görüşüne de başvurularak, bir karar alınması bekleniyor.

TEK BİR KARANTİNA SALGIN DEĞİL

Dün gece kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle şuna dikkat çekti: Karantina altına alınmış bir salgın vakası salgın anlamı taşımıyor. Bir virüsün salgın haline dönüşmesi için ülkenin farklı yerlerinde bir çok insanda görülmesi gerekiyor. Bu yüzden vatandaşlarımızın panik olmasına gerek yok. Herkes önlemini alsın ve özellikle 60 yaşın üstündekiler ellerinden geldiğince kapalı alanlarda çok bulunmasınlar. Zira virüsü gençler hafif olarak geçiriyorlar. Hastalanan gençlerinde yaşlılardan temasta uzak durması gerekiyor.

Korona Virüs ile ilgili açıklanan verilere göre 0-10 yaş arasında olup virüsün görüldüğü bir vaka yok. 10-20 yaş aralığında vakaların yüzde 2’si kadar bir görülme var ve tamamı iyileşmiş.

Mehmet Nacak

Gazi Üniversitesi radyo televizyon bölümünü bitirdim. Profesyonel olarak editörlük yapmaktayım.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı